przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Ogród Botaniczny w Christianbergu

                                                                      Zespół Miłośników Przyrody w Ogrodzie Botanicznym w Christianbergu


Przedostatnie robocze spotkanie Zespołu Miłośników Przyrody poświęciliśmy na podziwianie i poznawanie niektórych atrakcji sąsiadującego z nami kraju związkowego Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Na jego terenie został utworzony Park Natury Zalewu Szczecińskiego czyli Natur Park Am Stettiner Half.
Park Natury Zalewu Szczecińskiego obejmuje dobrze znane mieszkańcom Szczecina tereny Puszczy Wkrzańskiej a także naturalne odcinki wybrzeża, oraz nizinne tereny rzek Uecker i Randow ( Wkry i Raduni ).
Tym razem celem naszej wycieczki nie były jednak ciekawe przyrodniczo tereny czy też rezerwaty przyrody utworzone na terenie Parku ale ogród botaniczny w Christianbergu oraz urokliwe Ueckermunde.
Ogród Botaniczny w Christianbergu to stosunkowo młody, bo powstały w 1982 roku prywatny ogród założony przez dwóch pasjonatów ogrodnictwa Waltera Kaprona i Manfreda Gansenburga. Na otrzymanym w spadku terenie stworzyli zielony, rajski zakątek, który pozwala przebywającym w nim ludziom obcować z pięknem roślin i jednocześnie je poznawać, w czym pomagają umieszczone przy rzadkich okazach tabliczki.
Są tu liczne i niepowtarzalne gatunki roślin ,które mogą zadowolić każdego miłośnika parków i ogrodów.
Pod pięknymi drzewami i krzewami rosną różne gatunki roślin cieniolubnych, podziw zwiedzających wzbudzają różne gatunki funkii , a urokliwy staw to królestwo roślin wodnych i bagiennych.
Maj to miesiąc kwitnienia azalii i rododendronów, mieliśmy więc okazję podziwiać je w pełnym rozkwicie a ich różnorodne barwy mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
Cieszyła nasze oczy bogata kolekcja różnych gatunków magnolii i piwonii w tym rzadko spotykanych piwonii drzewiastych.
Naszą wiedzę dendrologiczną rozszerzała nasza koleżanka Weronika Ryba, dzięki której nasz pobyt w ogrodzie nie tylko cieszył nasze zmysły ale także miał walory poznawcze.
Z ciekawych okazów mogliśmy obserwować między innymi: sośnicę, limbę , sosnę żółtą ,metasekwoję, kasztany jadalne, derenie czy pięknego buka zwisającego odmiany purpurowej.
Po tym spacerze wśród pięknych kwiatów, krzewów i drzew udaliśmy się do położonego nieopodal miasteczka Ueckermunde, gdzie pod kierunkiem Weroniki Ryby zwiedziliśmy to urokliwe miasteczko i zapoznaliśmy się z jego historią ściśle związaną z dynastią Gryfitów.
Ueckermunde jest miastem, jakiego nie spotkamy zbyt często w tym rejonie. Należy bowiem do nielicznych w Meklemburgii - Pomorzu Przednim miejsc, w którym zachowało się stare śródmieście. Mieliśmy okazję je podziwiać w całym jego pięknie architektonicznych detali.
Niezwykle interesującym obiektem jest także barokowy kościół NMP pochodzący z 18 wieku.
Jego wnętrze zdobią zabytkowe XVII –XVIII wieczne żyrandole oraz obrazy przedstawiające między innymi Marcina Lutra , oraz Kalwina. Najstarszy z tych obrazów pochodzi z XVII wieku podobnie jak zabytkowa chrzcielnica.
Nastrojowe dźwięki organów umilały nam zwiedzanie i podziwianie kościoła. Kolejnym zabytkiem, który znalazł się na trasie naszego zwiedzania był Zamek Książąt Pomorskich jedyny tego typu obiekt po stronie niemieckiej.
W Zamku tym zmarła polska królewna , żona księcia Bogusława X Anna Jagiellonka. Życie tej pary książęcej przybliżyła nam w bardzo barwny i ciekawy sposób nasza przewodniczka Weronika. Ryba. Obecnie w murach książęcego pałacu mieści się Muzeum Zalewu, w którym zgromadzono eksponaty obrazujące historię miasta , a w wieży zamkowej , z której rozciąga się wspaniały widok na zalew ,prezentowana jest wystawa poświęcona morzu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy spacerem po bulwarze rzecznego portu ,którego niewątpliwą ozdobę i atrakcję stanowi zrekonstruowana hanzeatycka koga.

                                                                                                                                              Tekst i zdjęcia: Aleksandra Wasiukiewicz







powrót na poprzednią stronę