przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wycieczka do Trójmiasta i Malborka

                                                                                           Wycieczka do Trójmiasta i Malborka – 18.09.2018 – 21.09.2018 r.

Nowy rok akademicki rozpoczęliśmy wrześniową wycieczką do Trójmiasta i Malborka, którą zorganizowali członkowie naszego zespołu Teresa Wiechnik-Kwiatkowska, Leokadia Topolewska oraz Henryk Smentek.
Zwiedzanie trójmiejskiej aglomeracji rozpoczęliśmy od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Ciekawy architektonicznie gmach Centrum mieści się w pobliżu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Można tutaj zapoznać się z historią powstania ruchu solidarnościowego oraz z jego dziedzictwem. Oprócz słynnych 21 postulatów z sierpnia 1980 r., słynnego plakatu „ W samo południe 04.06.1989” autorstwa T.Sarneckiego i innych ciekawych eksponatów z tego okresu, zainteresowanie zwiedzających budzi wielki napis Solidarność, składający się z białych i czerwonych karteczek z zamieszczonymi uwagami zwiedzających. Z tarasu widokowego na szóstym piętrze można obejrzeć panoramę miasta i stoczniowe tereny a także przy okazji rosnące na nim różnokolorowe krwawniki.
Drugi dzień wycieczki spędziliśmy zwiedzając Gdynię i Sopot. Razem z przewodnikiem spacerowaliśmy Bulwarem Nadmorskim słuchając opowieści o historii tego stosunkowo młodego miasta.
Zwiedziliśmy także niemal stuletni francuski żaglowiec „Le Marite”, który właśnie zawinął do Gdyni w trakcie swojego czteroletniego rejsu, podczas którego promuje akcję „Egzotyczny smak Europy”. Jej celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat produktów pochodzących z peryferyjnych regionów naszego kontynentu.
Wjechaliśmy kolejką na Kamienną Górę, z której mogliśmy podziwiać piękną panoramę Gdyni. W położonym nieopodal Teatrze Muzycznym trwał właśnie Festiwal Filmów Fabularnych. Teatr tętnił życiem, ale znanych gwiazd nie spotkaliśmy.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Akwarium Morskiego, gdzie podziwialiśmy licznie zgromadzone okazy morskiej fauny. Nasz podziw wzbudziły mieniące się wszystkimi kolorami tęczy ryby z raf koralowych. Z zaciekawieniem oglądaliśmy między innymi rekina bambusowego, rybę kamień czy też tajemnicze i groźne mureny. Po tej przyrodniczej dawce wiedzy pojechaliśmy do Sopotu, aby korzystając z wyjątkowo gorącego dnia przespacerować się po sopockim molo i oczywiście słynnym Monciaku.
Kolejny dzień naszego pobytu w Trójmieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Archikatedry w Oliwie. Wzniesiona, jako świątynia cysterska w XIII wieku, gotycka trójnawowa bazylika to najdłuższy kościół cysterski na świecie. W pięknych wnętrzach kryje wiele renesansowych i barokowych dzieł sztuki sakralnej. Szczególne wrażenie sprawia ołtarz główny zbudowany w stylu renesansu niderlandzkiego wraz z efektowną „niebiańską” kompozycją nad nim. Słynne rokokowe organy oliwskie są dziełem Johanna Wulfa. W trakcie krótkiego koncertu wraz z innymi zwiedzającymi mogliśmy zapoznać się z ich efektownym i niezwykłym brzmieniem.
Spacerowaliśmy po parku oliwskim jednym z najatrakcyjniejszych miejsc Gdańska.
Podziwialiśmy ogród francuski z parterem kwiatowym i szpalerem lipowo-grabowym a także egzotyczne gatunki drzew jak miłorzęby czy też skrzydłorzechy kaukaskie. Z naszym przewodnikiem panem Piotrem Łukasikiem spacerowaliśmy ulicami Gdańska zwiedzając i poznając historię najważniejszych zabytków Głównego i Starego Miasta: Dwór Artusa, Ratusz, fontannę Neptuna, gotycki kościół Najświętszej Marii Panny, ulicę Mariacką oraz oczywiście majestatycznego XV- wiecznego słynnego Żurawia. Na koniec udaliśmy się do Muzeum Bursztynu mieszczącego się w zabytkowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej, gdzie zapoznaliśmy się z historią bursztynu i bursztynnictwa.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był położony nad Nogatem Zamek w Malborku siedziba Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego a potem władz Prus Zakonnych. Zamek obejmujący Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny, Zamek Średni z kaplicą św. Bartłomieja, Wielkim Refektarzem, Pałacem wielkich Mistrzów oraz zamek Niski z kaplicą św. Wawrzyńca to jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w Europie. W trakcie trzygodzinnego zwiedzania obejrzeliśmy także zgromadzoną w zamkowych salach kolekcję bursztynu, ciekawe okazy „ złota północy” z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi oraz przepiękne obiekty artystycznego rzemiosła bursztynowego od czasów neolitu aż po okres współczesny. Zapoznaliśmy się także z bogatą kolekcją militariów.

                                                                                                                    Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
                                                                                                                     
Zdjęcia:Tadeusz Cieśliński



Gdańsk

Wycieczka do Gdańska

Wycieczka do Malborka


powrót na poprzednią stronę