przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wizyta w EcoGeneratoratorze − spalarni odpadów. II tura −04.04.2019 r.

W dniu 4. 04. 2019 r. nastąpiła druga część naszej wycieczki do EcoGeneratora.

W grupie 17. uczestników,  przyglądaliśmy się wspaniałemu,  nowoczesnemu obiektowi. Oficjalna nazwa to: Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. Koszt budowy wyniósł  700 mln złotych. Roboty trwały 4 lata. No i jest. Piękny,  nowoczesny i nader potrzebny.

Na własne oczy zobaczyliśmy, że to inwestycja w dzisiejszych czasach niezbędna. Przyglądaliśmy  się procesowi,  w jaki sposób odpady tutaj  trafiają i w jaki sposób są przerabiane na energię. Uświadomiliśmy sobie jak niezbędna jest segregacja wyrzucanych  przez nas odpadów. Uważam, że po zapoznaniu się z tym,  co się dalej dzieje z naszymi śmieciami, będziemy bardziej świadomie je segregować. Dzięki segregacji koszty wywozu np. z osiedla będą mniejsze. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wielka hala, opleciona nieskończoną ilością różnej grubości i długości rurek i przewodów. Wszystko sprawia wrażenie, że jest się w wielkiej fabryce. Wytworzona energia zaspokaja ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Z  broszurek, jakie otrzymaliśmy do przeczytania, dowiedziałam się, że obecnie działa w Europie 450 spalarni. Wiele z nich jest ulokowanych w centrach miast (np. Wiedeń, Paryż, Monako). W Szwecji  mieszkańcy domów stojących w pobliżu spalarni płacą mniej za energię. W Wiedniu, natomiast, spalarnia jest atrakcją turystyczną. Jest kolorowym budynkiem przypominającym muzeum sztuki nowoczesnej. W Kopenhadze, w marcu 2017 r. otwarto spalarnię, która jest jednocześnie stokiem narciarskim. Stok jest pokryty syntetycznym granulatem pochodzącym z recyklingu. Dzięki temu jazda na nartach jest możliwa przez cały rok. W Polsce  do niedawna mieliśmy tylko jedną niewielką spalarnię w Warszawie. Obecnie,  dzięki unijnemu dofinansowaniu, spalarnie są  w Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Powstają kolejne  w Rzeszowie, Gdańsku  i Olsztynie.

Podsumowując wycieczkę do spalarni odpadów mogę śmiało powiedzieć, że była to niezmiernie pouczająca lekcja edukacyjna o ekologii.  Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że niewiele wiedziałam o drodze odpadów,  które  wychodzą z naszych domów. Wszyscy będziemy mieli większą orientację o ich segregacji.

Bardzo dziękuję  koleżance Ewie Kędzierskiej -Kawie, która w dwóch turach zorganizowała pouczającą wycieczkę.  Od tej pory bardziej świadomie będziemy podchodzić do tematu ekologii, gdyż każdy z nas  ma wpływ na kształtowanie środowiska.

 Tekst: Krystyna Byrda                                           



powrót na poprzednią stronę