przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Spacer do Lasku Arkońskiego 15.01.2016

                                                                          Sprawozdanie ze spaceru do Lasku Arkońskiego w dniu 15.01.2016

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie Zespołu Miłośników Przyrody odbyło się w zimowej scenerii Lasku Arkońskiego. Mimo mało zachęcających warunków atmosferycznych na zimowy spacer wybrało się 22 członków zespołu. Z uwagi jednak na zaodzone ścieżki spacerowe i w trosce o bezpieczeństwo uczestników wycieczki musieliśmy zrezygnować z zaplanowanego obejrzenia wieży Quistorpa, zamiast tego nasze koleżanki i zarazem przewodniczki Ewa Fabiańczyk i Krysia Byrda zorganizowały nam spotkanie na zimowej Arkonce.
Spacer rozpoczęliśmy od obejrzenia tablicy umieszczonej tuż przy szlaku prowadzącym na wieżę ,gdzie nasza ekspertka od historii Ewa Fabiańczyk przekazała nam trochę informacji na temat budowy i architektury tych zabytkowych ruin. Po czym udaliśmy się skrajem Lasku Arkońskiego, który jak wiadomo jest fragmentem Puszczy Wkrzańskiej, a jego południowa część wraz z Parkiem Kasprowicza tworzy zespół przyrodniczo – krajobrazowy pod nazwą „ Zespół Parków Kasprowicza – Arkoński.”
Po drodze był czas na obserwacje przyrodnicze i podziwianie dzięki niezawodnej Weronice Rybie szyszek daglezji ,które nasza koleżanka znalazła po drodze. Drzewostan Uroczyska Las Arkoński to głównie sosna zwyczajna, buk zwyczajny,dąb, brzoza brodawkowata . Spotykana przez nas po drodze daglezja to gatunek wprowadzony do środowiska przez człowieka.
Ostateczny cel naszej wycieczki to kąpielisko Arkonka, które znane jest od wielu lat chyba każdemu szczecinianowi, ale od niedawna ma ono zupełnie inne oblicze.
Sympatyczni pracownicy Arkonki na czele z kierownikiem kąpieliska oprowadzili nas po całym obiekcie , zapoznali z jego historią , stanem dzisiejszym i planami na przyszłość.
Arkonka istnieje już od 1931 roku, powstała wówczas na miejscu wysychającego jeziora, zasilanego wodami strumieni spływającymi ze wzgórz Lasku Arkońskiego. Był to wówczas największy teren rekreacyjny miasta. Po wojennej dewastacji odtworzono je w latach 60 XX wieku jako kąpielisko dla dzieci. Rok temu zakończyła się modernizacja obiektu, dzięki której
Arkonka jest jednym z większych i nowoczesnych kompleksów wodnych na świeżym powietrzu.
Są tu cztery odnowione baseny z wodą o najwyższej klasie czystości. Woda jest systematycznie oczyszczana zarówno mechanicznie jak i chemicznie, co gwarantuje odpowiednią jej czystość mikrobiologiczną. Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć techniczne miejsca obiektu , które to umożliwiają . Największe atrakcje basenów to gejzery, zabawki strzelające wodą, rwąca rzeka ale te wszystkie wspaniałości można oglądać oraz z nich korzystać niestety w innej porze roku.
Teraz za to podziwialiśmy licznych mimo wczesnej pory łyżwiarzy ,którzy przy dźwiękach muzyki ślizgali się na lodowisku, w które zimową porą zamienia się tutejszy skatepark.
Dzisiejsza Arkonka to nie tylko raj dla amatorów kąpieli. Można tu w doskonałych warunkach pograć w tenisa , w siatkówkę czy też w badmintona. Są tutaj miejsca zabaw dla małych dzieci, miejsca do grillowania i wypoczynku.
Jednocześnie obiekt może przyjąć 5000 osób. Jak nas poinformował kierownik obiektu w pierwszym miesiącu działalności obiekt odwiedziło około trzystu tysięcy wypoczywających, kolejny to też rekordowe dwieście tysięcy. Świadczy to o tym, że nowa Arkonka przypadła do serca mieszkańcom naszego miasta.
Należy jeszcze dodać , że Arkonka dba nie tylko rozwój fizyczny szczecinian , ale oferuje także liczne atrakcje duchowe. W zeszłym sezonie były to seanse filmowe , a w tym roku sympatyczni gospodarze obiektu zapraszają między innymi na koncerty muzyczne. Zespół Miłośników Przyrody zaś zaprasza wszystkich słuchaczy SUTW na spacery żółtym szlakiem Parku Leśnego Arkońskiego, który przebiega w pobliżu Arkonki i przy okazji skorzystania z tych wszystkich atrakcji.
 

                                                                                              Tekst: Aleksandra Bruske- Wasiukiewicz                                                                     
                                                                                                      Zdjęcia: Radosław Kleszczewski

                                                                                                             




 







powrót na poprzednią stronę