przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Konferencja " Puszcza Bukowa..."

                                                                                   Konferencja „ Puszcza Bukowa – między kulturą a naturą” 8.12.2017 r

W dniu 8 grudnia członkowie naszego zespołu wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Gryfino.
Konferencja pod nazwą „Puszcza Bukowa – między kulturą a naturą” poświęcona była historii oraz kształtowaniu się osadnictwa na obszarze Puszczy Bukowej.
Było to jedno z wydarzeń związanych z projektem „ Puszcza Bukowa – las wielu historii”, które Nadleśnictwo Gryfino realizuje wspólnie z przedstawicielami krajowych ośrodków naukowych oraz z Centrum   Informacyjnym Lasów Państwowych w Warszawie.
Krótkie wprowadzenie do tematyki spotkania wygłoszone przez dr Pawła Migdalskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pozwoliło słuchaczom dowiedzieć się z jak ciekawym kulturowo i historycznie terenem mamy możliwość obcować, a jednocześnie jak mało o nim wiemy.
Zanim jednak wysłuchaliśmy naukowych referatów obejrzeliśmy ciekawy film o Puszczy Bukowej.
O obrazie Gór Bukowych w świetle dawnej kartografii mówił d hab. Radosław Skrycki z US, a należy wspomnieć, że pierwsze mapy tego obszaru pochodzą z 1588 roku. Puszcza Bukowa, jako miejsce gospodarczej działalności zakonu cysterskiego, była tematem referatu dr Rafała Simińskiego.
Z referatu dr Agnieszki Matuszewskiej mogliśmy poznać pradawnych mieszkańców tych ziem. O ciekawostkach archeologicznych, grodziskach, kurhanach i innych obiektach tworzących tzw. krajobraz archeologiczny mogliśmy się dowiedzieć z prezentacji dr Grzegorza Kiarszysa. Osadnictwo średniowieczne było natomiast tematem wystąpienia dr hab. Andrzeja Janowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.
Na zakończenie konferencji w niezwykle ciekawym dla nas, przyrodników, referacie dr Kamila Szpotkowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu poznaliśmy puszczę, jako bogatą spiżarnię, z której niegdyś powszechnie korzystali mieszkańcy tych ziem. Puszcza żywiła i leczyła, dostarczała surowców niezbędnych do życia. Prezentacja „ Bukowa spiżarnia” dostarczyła nam wielu ciekawych informacji o roślinach, które obecnie są traktowane jako chwasty, a kiedyś odgrywały wielką rolę w życiu ludzi. Niektóre z nich są nam znane, a o niektórych dawno zapomniano. Odkryty na nowo i modny obecnie na kulinarnych salonach topinambur to powszechnie niegdyś jadana roślina. Ale możliwość wykorzystania kulinarnego pałek, łopianów, orlic, jaskrów czy ziarnopłonu była dla nas zaskoczeniem.
Na zakończenie tej bardzo ciekawej konferencji czekała nas niezwykła niespodzianka – degustacja potraw sporządzonych z tych dzikich roślin a także inne atrakcje, przygotowane przez organizatorów.

                                                                                                 Tekst: Aleksandra Bruske – Wasiukiewicz
                                                                                     
           Foto: Julita Szutowicz



plakat konferencji

ukryta w puszczy osada

puszczańskie przysmaki

puszczańskie przysmaki


powrót na poprzednią stronę