przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Lasy tropikalne i lasy bambusowe.

                                                                     LASY TROPIKALNE I LASY BAMBUSOWE - 01.12. 2017r.

Lasy tropikalne zwane też równikowymi lub deszczowymi występują w strefie równikowej na terenach: Ameryki Środkowej i Południowej, centralnej i zachodniej Afryki oraz Azji, sięgając nawet w rejony Australii. Zajmują zaledwie 6 % powierzchni Ziemi i okrążają naszą planetę, co przedstawia następująca plansza.

Lasy deszczowe występują na najbardziej wilgotnych obszarach klimatu tropikalnego, charakteryzujących się: całorocznymi, obfitymi opadami, stale panującą wysoką temperaturą z silnym nasłonecznieniem oraz brakiem zróżnicowania pór roku.
Jest to wiecznie zielony las, gdzie podłoże jest niezmiernie grząskie, a drzewa płytko ukorzenione. Rośliny ciągle rywalizują o substancje odżywcze i światło. Występuje w nich ogromna różnorodność form życiowych; są domem dla 70-80% wszystkich żyjących na świecie organizmów.
Najliczniej reprezentowaną grupą zwierząt są owady. W zielonych gęstwinach roi się od ptaków. Mieszka tutaj także wiele gadów oraz liczne grono różnych gatunków ssaków, w tym drapieżnych.
W lasach tropikalnych występuje piętrowość roślinności: od pojedynczych drzew sięgających do 80 m, poprzez piętro niższych koron drzew, średnie piętro lian, pni i konarów, aż do najniższego - obejmującego zarośla i runo leśne.
Flora jest przebogata. Dominują głównie różnorodne gatunki drzew, z których najpotężniejsze to drzewo gigant, zwane puchowcem pięciopręcikowym; sięga nawet 70 m. Do najwyższych drzew należą m.in.: hebanowce, mahoniowce, kakaowce, bananowce oraz palmy. W lasach rosną także ogromne paprocie drzewiaste.
Ludność na tych terenach prowadzi z reguły koczownicy tryb życia, zajmując się łowiectwem, zbieractwem, hodowlą i rolnictwem. Roślinność wilgotnych lasów równikowych dostarcza przeróżne produkty np. przyprawy (cynamon, pieprz, goździki itp.) oraz szlachetnych gatunków drewna: mahoń, heban, palisander. Z niektórych tropikalnych roślin uzyskuje się substancje do produkcji leków i kosmetyków. W miejscu wyciętych drzew zakładane są plantacje bananowców, trzciny cukrowej, kawy i palm daktylowych czy kokosowych.
W obszarach tropikalnych występują także bambusy, liczące ponad tysiąc odmian, będące podrodziną traw. Roślina ta jest szeroko uprawiana w Azji np. w Japonii i Chinach. Występuje również w tropikalnej Afryce, w tym na Madagaskarze. Jest to najszybciej rosnąca roślina na świecie ( prawie metr na dobę). Tyczki bambusa sięgają nawet 20 m wysokości, a z nich wyrastają kępy gałęzi i liści.
Jednym z najwcześniej introdukowanych do Europy gatunków bambusa był bambus zwyczajny ( w XVIII w.). Był on traktowany wtedy jako roślina cieplarniana czy ozdobna.
Odrębnie omówiłam szerzej bambusowe lasy, na przykładzie tych, które znajdują się w Japonii i Chinach. Współcześnie stanowią tam one niezwykłą atrakcję i przyciągają zarówno turystów, jak i fotografów. Piękno lasów bambusowych interesująco opisała nasza podróżniczka i dziennikarka Beata Pawlikowska, z której felietonem zapoznałam naszych słuchaczy. Lasy tropikalne mają ogromne znaczenie. Stabilizują klimat ziemski, regulują cykle wodne, są domem dla wielu gatunków fauny i flory i są głównym producentem tlenu na ziemi, a jednocześnie pochłaniaczem dwutlenku węgla.
Odrębną ciekawostkę stanowił film pt. TROPIKALNE LASY DESZCZOWE. Cisza panująca na sali podczas projekcji wskazywała na ogromne zainteresowanie tematem filmu.

                                                                                                                Prelekcja i opis: Jolanta Adamczyk

Żródło zdjęć:internet



Las bambusowy w Japonii

Najniższe piętro lasu tropikalnego

Panda z bambusem, jej ulubionym pokarmem

Puchowiec pięciopręcikowy - drzewo gigant


powrót na poprzednią stronę