przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Zielarskie warsztaty w ZUT

                                                                 Zielarskie warsztaty w ZUT – 04.06.2018 r.

Zespół Miłośników Przyrody dzięki naszej koleżance Elżbiecie Rucińskiej miał okazję obejrzeć poletka doświadczalne Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Skorzystaliśmy z zaproszenia pani prof. dr hab. Doroty Jadczak kierownika Katedry Ogrodnictwa Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa tej uczelni, która pokazała nam swoje zielarskie kolekcje.
Spędziliśmy prawie dwie godziny na poletkach doświadczalnych oraz w testowanej przez uczelnię miniszklarni, słuchając opowieści o ziołach i poznając te rośliny w praktyce.
Wprawdzie ten jak i poprzedni rok nie jest zbyt łaskawy dla ich uprawy, więc może nie wszystkie okazy były imponujące, ale i tak trudno było je zapamiętać, a cóż dopiero rozpoznać. Obejrzeliśmy między innymi różne gatunki bazylii oraz kocimiętki w tym także mało znanej kocimiętki cytrynolistnej.
Jej listki razem z melisą oraz miętą to doskonały dodatek do orzeźwiających napojów na upalne letnie dni.
Nauczyliśmy się rozpoznawać rumianek zwyczajny, mający właściwości lecznicze od innych jego gatunków, które możemy znaleźć na polach i łąkach. Z ciekawszych i rzadziej spotykanych ziół poznaliśmy hyzop lekarski, krokosz barwierski oraz mizunę japońską, której pikantne w smaku listki można z powodzeniem dodawać do sałatek. Podobnie zresztą jak obecną w zielarskiej kolekcji łobodę ogrodową.
Przyjrzeliśmy się uprawie delikatnego kopru włoskiego a także kolczastego i kłującego ostropestu plamistego, leczniczego zioła wykorzystywanego do produkcji leków na schorzenia wątroby.
Swoje żółte kwiaty otwierał już dziurawiec, ale nie zakwitła jeszcze cenna niegdyś a zapomniana mydlnica lekarska. Ta roślina z rodziny goździkowatych była niegdyś powszechnie stosowana do prania delikatnych materiałów.
Można także jej bogaty w saponiny korzeń używać do mycia włosów.
Wdychaliśmy aromaty macierzanki, tymianku, ogórecznika oraz różnokolorowych odmian szałwi. Z prowadzonych na uczelni badań wynika, że kolor jej kwiatów ma wpływ na zawartość związków biologicznie czynnych.
Podziw wzbudzały ogromne kępy kozłka lekarskiego oraz bylicy bożego drzewka.
Z ciekawszych immunostymulujących roślin poznaliśmy mało znany różaniec górski zwany tez różanym korzeniem. Ta ciekawa pochodząca z górskich rejonów Bułgarii roślina ma działanie wzmacniające organizm i być może przyszłość, jako roślina ozdobna i lecznicza zarazem.
Na pewno zdziwienie wielu doświadczonych działkowiczów wzbudził widok podagrycznika pospolitego odmiany variegata o ciekawych przebarwiających się na kremowo liściach. Traktowany powszechnie jako uciążliwy i tępiony chwast, jest jednak także pożyteczną i cenną rośliną.
Poznaliśmy także bergamotkę, z której można sporządzać aromatyczne herbatki a zakończyliśmy nasze warsztaty rozpoznawania ziół na licznej kolekcji mięt. Oprócz powszechnie znanej mięty pieprzowej w uczelnianej uprawie była także mięta cytrynowa, marokańska, jagodowa, imbirowa, indiańska, ananasowa, jabłkowa czy też pomarańczowa.
Po trudach zwiedzania poletek odpoczęliśmy w zacisznej altance, dzierżąc w dłoniach różne gatunki otrzymanych od gościnnej gospodyni roślin, a liczne pytania zadawane pani profesor przez uczestników naszej wycieczki świadczyły o dużym zainteresowaniu zielarstwem.

                                                                                                  Tekst: Aleksandra Bruske- Wasiukiewicz
                                                                                                 Zdjęcia: Julita Szutowicz



Mini szklarnia

Ostróżka

prof. dr hab. Dorota Jadczak

Szklarnie i ogród zielarski


powrót na poprzednią stronę