przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Drawski Park Krajobrazowy

                                                                 Pomorskie Dziedzictwo Przyrodnicze – Drawski Park Krajobrazowy – 22.01.2018r

.W dniu 22 stycznia członkowie naszego zespołu wzięli udział w spotkaniu z cyklu Pomorskie Dziedzictwo Przyrodnicze organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Książnicę Pomorską w Szczecinie oraz Fundację Ścieżkami Pomorza.
Walory przyrodnicze Parku przybliżył wykład Tomasza Cerebież -Tarabickiego z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Parki krajobrazowe to jedna z form ochrony przyrody w Polsce. Chronią obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe i walory krajobrazowe.W Polsce pierwszy park krajobrazowy powołano w 1976 r na Pojezierzu Suwalskim. Drawski Park Krajobrazowy został powołany w 1979 roku i jest to najstarszy park krajobrazowy w naszym regionie.
Drawski Park Krajobrazowy położony jest we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego pomiędzy miejscowościami: Połczyn - Zdrój, Łubowo, Czaplinek i Złocieniec. Został utworzony w celu ochrony najcenniejszych pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragmentów Pojezierza Drawskiego.
Wielką atrakcją Parku są jeziora. Na terenie Parku znajduje się 47 jezior. Największym z nich i drugim co do wielkości w Polsce jest jezioro Drawsko (maksymalna głębokość 79,7 m, powierzchnia 1871 ha). Najcenniejszymi pod względem przyrodniczym są jeziora lobeliowe (Czarnówek, Kapka, Łęka).
Park odznacza się bogactwem szaty roślinnej i świata zwierzęcego. Spotyka się tutaj gatunki charakterystyczne dla roślinności atlantyckiej, arktycznej, borealnej, górskiej i południowej. Stwierdzono występowanie ponad 40 gatunków objętych ochrona prawną, m.in. wawrzynka wilczełyko, rosiczki okrągłolistnej, storczyka plamistego, lilii złotogłów, kopytnika pospolitego, żurawiny błotnej, bagna zwyczajnego.
Duże zróżnicowanie biotopów stwarza dogodne warunki dla wielu gatunków zwierząt. W jeziorach i rzekach występuje przeszło 30 gatunków ryb. Obszary wodne i przywodne sprzyjają bytowaniu wielu gatunków ptaków. Spotyka się tu: łabędzie, perkozy rdzawoszyje, żurawie, czaple, bąki, kszyki, czajki. Kompleksy leśne są ostoją m.in. bielika, kani rudej i orlika krzykliwego.
Na terenie Parku znajduje się około 300 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej (sędziwe drzewa i głazy pozostawione przez cofający się lodowiec).
Na obszarze Parku utworzono dziewięć rezerwatów o różnym charakterze m.in. wodno-florystyczny, torfowiskowo-florystyczny, glebowy, krajobrazowy, ornitologiczny, leśny.
Dziedzictwo historyczne i kulturowe, zabytki w obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego i jego otulinie przedstawił Jarosław Leszczełowski, pisarz, pasjonat historii, regionalista, autor wielu prac poświęconych dziejom regionu.
3 września 2016 roku podczas inauguracji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa „Pamięć miejsc i ludzi” Jarosław Leszczełowski został wyróżniony odznaką „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Odznaka "Za opiekę nad zabytkami" jest nadawana jako wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. W 2007 roku pisarz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Złocieniec. Jarosław Leszczełowski jest badaczem historii regionalnej Pojezierza Drawskiego i autorem wielu książek o niej traktujących, m.in. czterotomowej monografii Złocieńca oraz cyklu „Wędrówek w pięciu wymiarach”. Podczas gawędy o dziedzictwie historycznym i kulturowym terenu Parku odkrywał przed nami tajemnice ziemi drawskiej od średniowiecza do czasów współczesnych. Poznaliśmy m.in. Złocieniec – miasto dobrego sukna, Budów – ośrodek partyjno-szkoleniowy III Rzeszy, pałac w Siemczynie, Czaplinek – stynkowe miasto. Stynka to ryba żyjąca w tamtejszych jeziorach. Jarosław Leszczełowski przedstawił nam nawet przepis na jej wykonanie.
Warunki przyrodnicze, nagromadzenie obiektów kulturowych oraz urozmaicony krajobraz czynią teren Parku atrakcyjnym obszarem turystycznym.

                                                                                               Tekst: Julita Szutowicz

 

 

 


 



"Plakat informacyjny" - strona www.książnica.pl

"Pojezierze Drawskie" - szczecin.wyborcza.pl

"Rynek w Czaplinku" - fot. M.Czasnojć


powrót na poprzednią stronę