przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Spotkanie nad Jeziorem Głębokim z Upiorem i jego żoną Wampirzycą 2017r.

 
 Spotkanie nad Jeziorem Głębokim z  Upiorem i jego żoną Wampirzycą 2017 r.
 
  Jezioro Głębokie leży w płn. - zach. części dzielnicy Szczecin - Zachód na osiedlu Szczecin - Głębokie, u podnóża Wzgórz Warszewskich, które wchodzą w skład Puszczy Wkrzańskiej. Jezioro wraz z otaczającym lasem stanowi Park Leśny  -Głębokie.
  Wokół jeziora biegnie ścieżka pieszo- rowerowa długości 5 km.
powierzchnia -31 ha
długość - 1550 m
szerokość - 300 m
głębokość śr. - 2, 4 m
głębokość max. - 6,0 m
leży n. p m - 19 m
Znajduje się w polodowcowej rynnie, zasilane przez wody opadowe. Tylko awaryjnie, w czasie bezwzględnej suszy, wspomagają je wody z rzeczki Osówki i Gunicy. Na brzegu płn. znajduje się bagienne jeziorko „Uroczysko”, otoczone roślinnością szuwarową; pałki wodne, sitowie, trzcina, wierzba szara i kwiaty wodne.  Jest tu siedlisko ptaków błotnych, płazów i gadów. Miejsce spokojnego rozwoju natury.
  W lesie wokół Jeziora Głębokiego rosną buki, dęby szypułkowe, topole, wiązy, rzadko modrzewie, robinie, niekiedy cisy, lipy,  graby, klony, brzozy i krzewy. Jezioro z wysokimi drzewami jest miejscem malowniczym, niezwykle urokliwym, chętnie odwiedzane przez szczecinian pieszo lub rowerem. Brzegi z trzciną są siedliskiem  ptaków, które ciągle koncertują. Ze ścieżki widać nad taflą wody  pluskające ryby. Kolor wody zmienia się w zależności od pory dnia i roku. W jeziorze odbijają się wysokie drzewa,  jakby tonęły w głębi, a chmury jakby pływały.  Najpiękniejsze jezioro jest o zachodzie słońca. Woda wtedy przybiera kolor amarantowy. Taki widok urzeka,  zachwyca, zapiera dech w piersiach.  Na północno - zachodnim brzegu  rośnie pięć dębów szypułkowych, zwanych BRYTYJCZYKAMI na pamiątkę Misji Brytyjskiej do spraw repatriacji Niemców  po przegranej II Wojnie Światowej w 1945 r. Dęby te są pomnikami przyrody; w pierśnicy  dochodzi  do 500 cm,  wys. do 35m,  wiek ok. 400 lat, a kształt konarów wprost bajkowy. W pobliżu rośnie buk UPIÓR. Nazwa stąd, że w koronie rozwinęło się kilkanaście konarów, co rzadko zdarza się w naturze. Tuż obok rośnie mniejszy buk. Na  jego seledynowej korze znajdują się narośla wskazujące na płeć żeńską. Jest to WAMPIRZYCA – żona UPIORA. W lasach zadomowiły się lisy, tchórzofretki, dziki i inne drobne zwierzęta.
 Przyroda koncert  daje nam, brzmi cudowny ptasząt śpiew.
  Od XIII w. Jezioro Głębokie należało do książąt z dynastii Gryfitów, a od XVI w. tereny te przeszły na własność rodu Raminów, w 1939 r. włączono do Szczecina.
  W latach 30. nad Jeziorem Głębokim urządzono kąpielisko, które istnieje i dobrze prosperuje. Szczecin jest jedynym miastem w Polsce, które w swoich granicach ma jezioro z kąpieliskiem otoczone mieszanymi, pięknymi lasami.
  Omówiłam dokładnie znaczenie dębów w przyrodzie i przemyśle, a także w lecznictwie zwłaszcza ludowym. Dąb był atrybutem boga Trzygłowa czczonego szczególnie na Pomorzu w okolicach Wolina i Szczecina.
  Dęby to magiczne drzewa. W mitologii greckiej dąb uznawany był za wyrocznię, stąd kapłani odczytywali wolę bogów z szumu ich liści.
  Uczestnicy wyrażali zachwyt i zdumienie, że w obrębie naszego miasta leży takie niezwykłe jezioro o niespotykanym pięknie  - Jezioro Głębokie.

Tekst  -  Weronika Ryba, Foto  -  Marek Michalak
 


Jezioro Głębokie

buk Wampirzyca - żona Upiora

buk Upiór

dąb Brytyjczyk


powrót na poprzednią stronę