przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


MOJE WRAŻENIA Z WYCIECZKI PO ŁASZTOWNI 10.12.2016

Moje wrażenie z wycieczki po Łasztowni 10 12 2016 (sobota)  

Dzień zapowiada się pochmurną deszczową aurą. Mimo wszystko na moście Długim zbiera się spora grupa (ponad 50 osób) miłośników Szczecina.
    Nasza koleżanka Weronika Ryba – niezawodna przewodniczka jest już na posterunku. Wita nadchodzących ze wszystkich stron Szczecina i przedstawia plan wycieczki.
„Dziś zwiedzamy Łasztownię: Izbę Celną, dawną Fabrykę Czekolady Gryf, kościół ewangelicko augsburski pw św. Trójcy, Portową Straż Pożarną, Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście oraz teren portu, na którym znajdują się pomniki pod nazwą Oczekujące i Zrywu Robotniczego.
    Zafascynowała mnie opowieść o Łasztowni. Zastanawiałam się jako mieszkanka Szczecina (o krótkim stażu), czy to wyspa , może ulica, osiedle, czy jeszcze coś innego. Okazuje  się, że etymologia tej nazwy pochodzi od nazwy łaszt – jednostki, ładunku okrętowego i miary towarów sypkich, zwłaszcza zboża. Łaszt był używany w portach nadbałtyckich od XIII w. do XIX w.
Mianem tym zaczęto nazywać całą wyspę. Łasztownia przez wieki przechodziła metamorfozy. Nie ominęły ją bombardowania w czasie II Wojny Światowej. Ocalał kościół ewangelicko – augsburski  pw św. Gertrudy, dziś  pw św.  Trójcy. Zaproszony pastor parafii w sposób jasny przedstawił nam zasady wiary protestanckiej. W wierze tej tylko Chrystus jest łącznikiem między Bogiem, a człowiekiem. Świętych nie uznaje się.
    Brama portu, gmach Zarządu z jego niezwykłymi elementami wystroju,  pomniki na terenie portu zafascynowały nas. Mimo, że
dawna Fabryka Czekolady Gryf już nie wytwarza czekolady (zakład kupili Francuzi, oni produkują kuwerturę, którą wysyłają do Francji), Szczecin jest nadal pachnący czekoladą.
    Dwugodzinny spacer kończymy w kantynie portowej na gorącej herbatce.
Dziękujemy naszej koleżance za przekazywanie nam bogactwa wiedzy o historii, architekturze i przyrodzie Szczecina. Czekamy na dalsze propozycje.
  Opracowała   -Ewa Fabiańczyk
  Zdjęcia – Radosław Kleszczewski
    Julita  Szutowicz   A


powrót na poprzednią stronę