przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Spacer przez Park im. Kownasa

Spacer przez Park im. Kownasa do Seminarium Duchownego

     

   W ramach cyklu „Poznajemy piękny Szczecin” odkrywaliśmy z profesjonalną przewodniczką  Weroniką Rybą uroki Parku im. prof. Stefana Kownasa oraz zwiedzaliśmy Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne p.w. Świętej Rodziny.

   Spotkaliśmy się na kładce koło Manhattanu, skąd wzdłuż jeziora Rusałka w parku Kasprowicza przeszliśmy przez mostek do parku Kownasa. Na tym  mostku pary zakochanych, na dowód swojej wiecznej miłości wieszają kłódki ze swoimi inicjałami, a kluczyki wrzucają do wody.

   Przelotny deszczyk i chłód nie zniechęciły blisko pięćdziesięciu uczestników do wysłuchania historii o parku, a także obejrzenia i nawet posmakowania owoców głogu szkarłatnego – rzadko spotykanego w Szczecinie.

   Park powstał w latach 1973-74 na miejscu cmentarza niemieckiego z XIX w. Inicjatorem przekształcenia był prof. Stefan Kownas. Park jest gęsto zadrzewiony. Występują tu 82 gatunki i odmiany drzew i krzewów. Drzewostan jest bardzo wartościowy ze względu na swój wiek i imponujące rozmiary drzew. W paru rośnie blisko 300 cisów w formie drzewiastej i krzaczastej, buki zwyczajne, buki zwyczajne zwisające, purpurowe oraz dwa buki o odmianie trójbarwnej. Podziwialiśmy dęby szypułkowe, bezszypułkowe i czerwone. Ponadto: lipy, kasztanowce, topole czarne, brzozy, świerki, sosny, klony, żywotniki olbrzymie. Na szczególną uwagę zasługuje jesion wyniosły oplatany bluszczem zaliczony do pomników przyrody.

   Idąc do seminarium zatrzymaliśmy się przed Uniwersytetem Technologicznym, gdzie podziwialiśmy  metasekwoję o pokroju stożka, ewodię chińską, kasztan jadalny. Zbieraliśmy marony – owoce kasztana.

   Jesteśmy na terenie Seminarium Duchownego.

   Pani Weronika  Ryba pasjonująco przybliżyła  nam historię powstania obiektu, którego częścią jest kościół ozdobiony dwoma witrażami  z symboliką postaci zaklętych w szkle biskupów: św. Ottona z Bambergu i św. Wojciecha.

   Papież Paweł VI dnia 28.06.1972 r. powołał Diecezję Szczecińsko-kamieńską i mianował pierwszego biskupa - ks. bp dr Jerzego Strobę. Kolejnym biskupem został ks.dr hab. Kazimierz Majdański, który podjął starania o budowę Seminarium Duchownego, a także o odbudowę katedry.

Weszliśmy do wirydarza, w którym znajduje się figura Dobrego Pasterza, otrzymana w darze od Djecezji z Bambergu. Mieliśmy okazję obejrzeć kamień węgielny, wmurowany w czasie pielgrzymki 11.06.1987 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

   Wokół Seminarium rośnie wiele egzotycznych drzew i krzewów, m.in. paulownie puszyste, cedr, tulipanowiec, buk zwyczajny odmiany zwisającej, judaszowiec, trzmielina pospolita, daglezja z oryginalnymi szyszkami, platany klonolistne i ogniki trójbarwne.

   Nasza wycieczka trwała przeszło trzy godziny, była pouczającym i ciekawym przeżyciem.


Tekst:  Dorota Roszak

Foto: Wiesława Borkowska

 



powrót na poprzednią stronę