przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Spotkanie 13.10.2017

                                                                                                                              Spotkanie 13.10.2017

Pierwsze spotkanie zespołu Zielono mi… składało się z dwu części. Część pierwsza (w siedzibie SUTW )to omówienie oraz przyjęcie planu na rok akademicki 2017/2018. Z uwagi na fakt, że na spotkanie przybyło 10 nowych członków Ewa Drozd-Pokorska przedstawiła profil zespołu wypracowany w 2- letniej działalności tj. - poznawanie atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc w zachodniopomorskim (uczestnictwo w wycieczkach i wędrówkach pieszych ), - poznawanie historii i zabytków naszych miast i miasteczek oraz dzielnic Szczecina ( udział w wycieczkach komunikacją publiczną), - prelekcje pokazujące style ogrodów, piękno przyrody oraz urodę świata tę bliską i nieco dalszą. Po omówieniu planu na rok 2017/18 i krótkiej dyskusji plan został przyjęty.
Druga część spotkania zespołu Zielono mi… to spacer wokół Stawu Brodowskiego na Niebuszewie oraz zwiedzanie cmentarza na Żelechowej. Staw Brodowski ma swoje początki w XIX w. i został utworzony w wyrobisku, z którego czerpała surowiec fabryka cementu. Staw, którego głębokość dochodzi do 7 m. w okresie powojennym był zaniedbany i dopiero w 2015r.został zrewitalizowany . Z jego dna wydobyto około 40 nagrobków i krzyży pochodzących z cmentarzy, zlikwidowanych po II wojnie światowej. Nagrobki trafiły do lapidarium na Cmentarzu Centralnym. Staw Brodowski i jego otoczenie w promieniach jesiennego słońca pięknie wyglądał i stanowił wdzięczny obiekt do zdjęć (w tym drzewa przegryzionego przez bobry).
Cmentarz ewangelicki przy ul. Ostrowskiej został założony w 1912 r. na wzgórzu o powierzchni ponad 3 ha i funkcjonował on do 1945r. Na szczycie wzgórza obejrzeliśmy betonowy pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej mieszkańcom Żelechowej. Na ścianach pomnika wypisano nazwiska 244 zmarłych podczas wojny oraz 20 osób, które zmarły po wojnie w wyniku odniesionych ran. Cmentarz jest pięknie, tarasowo położony a zachowało się na nim kilkadziesiąt nagrobków i elementy małej architektury( schodki i studnia). W 1978 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków a w2016 r. dokonano gruntownej renowacji tego terenu oraz monumentalnego pomnika. Na zakończenie spaceru „rzuciliśmy okiem” na nowe osiedle Ostrowska Park.

                                                                                                                                        Ewa Drozd-Pokorska








powrót na poprzednią stronę