przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Podbórz-Wodozbiór

                                                                                                            Spotkanie 27.10.2017- Podbórz - Wodozbiór

Niestety, dobra pogoda nie dopisała , frekwencja zawiodła ale spacer był udany. Najpierw indywidualny dojazd do Podbórza - niewielkiego osiedla w północnej części Warszewa, tuż przy granicy Szczecina z gminą Police. Te tereny kryją ruiny tętniącego niegdyś życiem, bardzo modnego wśród szczecinian, kompleksu rekreacyjno - wypoczynkowego. Najpierw znajdowała się tu leśniczówka a w XIX wieku na jej miejscu postawiono restaurację zwaną Leśnym Zameczkiem - budynek z dwiema wieżyczkami. Do restauracji należały: 2 budynki, stajnie, oraz 34 morgi lasu, ogrodu i pól. Było też położone w lesie, maleńkie osiedle składające się z 10 budynków , zamieszkałe przed wojną przez 35 osób, a pobliski Staw na Odludziu służył jako kąpielisko . Działania wojenne ominęły tę część Szczecina, jednak budynki nie zostały zasiedlone i powoli zamieniły się w ruinę.
W trakcie spaceru nasza przewodniczka pani Maria doprowadziła nas do fundamentów niezidentyfikowanej budowli osiedla leśnego w Podbórzu. Kolejny etap naszego spaceru to pamiątkowe głazy - Pomnik ku czci sportowców. Upamiętnia on sportowców z Towarzystwa Gimnastycznego w Szczecinie Drzetowie poległych w czasie I wojny światowej. Pomnik ma formę przepołowionego głazu z odpowiednią inskrypcją i listą poległych. Monument powstał w latach dwudziestych XX w. zaś w 2007 został ponownie ustawiony.
Nie zważając na wciąż padający deszcz ruszyliśmy w kierunku platformy widokowej znajdującej się na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Wodozbiór” . Zespół o powierzchni 65,1 ha powołany został w1994 r. w celu ochrony i odtworzenia walorów krajobrazu naturalnego a zwłaszcza ukształtowania terenu oraz cieków i zbiorników wodnych. Na obszarze zespołu leży Wysoki Staw i tutaj zbudowano w 1578 roku pierwszy drewniany wodociąg , który doprowadzał wodę z Wysokiego Stawu dla mieszkańców dzisiejszego placu Orła Białego i ul. Wielkiej Tumskiej. Wodociąg odbudowano po zniszczeniach podczas wojen napoleońskich w 1813 roku a w 1914 roku wybudowano dwie zachowane wieże ciśnień: na północno-wschodnim i południowym brzegu akwenu. Z uwagi na deszczową i wietrzną pogodę odłożyliśmy dalszy spacer do Wysokiego Stawu na inny termin z korzystniejszą aurą. Dziękujemy pani Marii za oprowadzenie i do zobaczenia na kontynuacji naszej nie zakończonej wędrówki...

                                                                                                                   Ewa Drozd-Pokorska








powrót na poprzednią stronę