przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


j.Szmaragdowe

                                                             Wycieczka 13.05.2016 - Jezioro Szmaragdowe


Półrocze istnienia naszego zespołu Zielono mi…( piątek trzynastego) uczciliśmy zielonym, wiosennym spacerem w okolice Jeziora Szmaragdowego. Pogoda była piękna, a zieleń młodej roślinności odbijającej się w wodzie pogłębiała szmaragdowy kolor jeziora.
Szmaragdowe jest sztucznym jeziorem położonym w Zdrojach na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla na skutek zalania jej przez wodę, wybijającą z południowej ściany wyrobiska (w 1925 r.). Szmaragdowy kolor wody w jeziorze to skutek zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu.
Z wielką przyjemnością spacerowaliśmy po lesie wokół jeziora słuchając śpiewu ptaków i przypatrując się niesamowitym kształtom korzeni drzew, rosnących na stromych ścianach dawnego wyrobiska. Napotkaliśmy inną miłośniczkę jeziora - żabę ( niestety nie zieloną) cierpliwie pozującą do zdjęć. Kolejną atrakcją naszej wędrówki było oglądanie panoramy Szczecina ze Wzgórza Widok, powstałego na hałdzie dawnej kopalni kredy.
Na skraju wzgórza zlokalizowany jest punkt widokowy - "Oko na Szczecin" i stąd próbowaliśmy rozpoznać charakterystyczne budowle naszego miasta. Wzgórze Widok jest zagospodarowane dla turystów (wiaty, ławeczki, miejsca na ogniska), a pięknie zdobiły go drzewa kwitnące w pobliżu żelbetowego schronu bojowego, pochodzącego z okresu II wojny światowej.
Spacerując po okolicach Jeziora Szmaragdowego trudno nie wybrać się do groty „Za Łukami”. Jest to sztuczna grota zbudowana w 1880 r. z inicjatywy Alberta Toepffera - właściciela cementowni ”Stern”. Przed grotą pobudowano dwa łuki o rozpiętości ok. 30 m i wysokości ok. 10 m, z których pozostał jeden.
Na placu nieopodal groty ustawiono w 1912 r. (50-lecie cementowni "Stern") dwa pomniki, zachowane do dnia dzisiejszego . Niestety, nie zobaczyliśmy pałacu Troepfferów (z 1906 r.), który w latach pięćdziesiątych XX w. został stopniowo rozebrany dla pozyskania cegły.
Uroda Jeziora Szmaragdowego i okolic jest wystarczającą zachętą abyśmy wkrótce tu powrócili. Czeka na nas jeszcze wiele atrakcji, m.in.: podziemia przy Informacji Turystycznej, ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, ruiny wieży Barasela itd. Zatem do zobaczenia…
                                                                                                                                                       Ewa Drozd - Pokorska

                                                                                                                                           zdjęcia Ewa Drozd - Pokorska
 







powrót na poprzednią stronę