przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Chojna

                                                                                                      Wycieczka do Chojny 22 kwietnia 2016


Na wycieczkę do Chojny wybraliśmy się pociągiem w słoneczny kwietniowy dzień. Wspaniała pogoda i świeża wiosenna zieleń dodawały urody temu zabytkowemu miastu i zachęcały do jego zwiedzania.
Chojna przywitała nas atrakcyjną rośliną o nazwie Calistemon, stojącą obok znaków wskazujących kierunki zwiedzania tego starego , pięknego miasta.
Pierwsza pisemna wzmianka o Chojnie pochodzi z 1244 roku i dotyczy niesprecyzowanej „ziemi chojeńskiej”. Osada założona na granicy Brandenburgii i Pomorza rządzonego przez Piastów otrzymała w XIII wieku magdeburskie prawa miejskie z rąk księcia Barnima I.
Od połowy XIII wieku miasto znalazło się w posiadaniu margrabiów brandenburskich i dzięki otrzymanym przywilejom handlowym szybko się rozwijało. O bogactwie i znaczeniu miasta świadczą liczne okazałe budowle w stylu gotyku ceglanego: Kościół Mariacki, klasztor Augustianów, ratusz miejski. Bezpieczeństwa mieszkańców Königsberg in der Neumark (Chojny) strzegł potężny zespół obronny z trzema bramami głównymi, basztami i czatowniami oraz solidnymi murami. Niektóre z tych budowli uległy zniszczeniu w trakcie działań wojennych (wojna 30-letnia i 7-letnia ) ale zostały odbudowane. W XVIII wieku miasto zyskało na znaczeniu, będąc okresowo siedzibą rządu Nowej Marchii a w XIX wieku siedzibą powiatu.
Aż do wybuchu 2 wojny światowej miasto Königsberg było ważnym ośrodkiem handlowym o znaczeniu ponadregionalnym.
16 lutego 1945 roku wojska Armii Czerwonej spaliły całe centrum miasta z kościołem Najświętszej Marii Panny i ratuszem. Zniszczenia substancji miejskiej miasta w 1945 roku wyniosły przeszło 80%. Odbudowa niektórych zabytków m.in. Kościoła Mariackiego nie została dotychczas zakończona. Trwające od 1994 roku prace są realizowane w ramach projektu europejskiego dot. polsko-niemieckiej współpracy historycznej.
W trakcie zwiedzania Chojny przez zespół Zielono mi… obejrzeliśmy najważniejsze zabytki miejskie umieszczone na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego a usytuowane na Starym Mieście i w jego okolicach:
- Kościół NMP z przełomu XIV/ XV wieku z XIX-wieczną wieżą. Dzięki uprzejmości pracownika Informacji Turystycznej obejrzeliśmy wciąż remontowane wnętrze Kościoła Mariackiego. Obiekt użytkowany jest obecnie jako sala koncertowa, wystawowa .Tu odbywają się nabożeństwa ekumeniczne. Część z nas weszła po 240 schodach na szczyt wieży aby z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta i jego zabytki. - Ratusz wzniesiony przez mieszczan na przełomie XIV i XV wieku. Obecnie siedziba biblioteki publicznej oraz Centrum Kultury. - Klasztor poaugustiański (XIII-XV wiek) oraz kościół św. Trójcy. Niestety oba obiekty były niedostępne do zwiedzania więc obejrzeliśmy je z zewnątrz, a wnętrze pięknego kościoła przez szybę w drzwiach przedsionka.
- Mury obronne, którymi miasto zostało otoczone w XIII-XIV wieku .Mury zachowały się w 50% razem z dwoma bramami i licznymi czatowniami.
Brama Barnkowska (nazwa pochodzi od wsi Barnkowo) została postawiona na podstawie czworobocznej, jest zwieńczona szpiczastym hełmem i posiada otwarty taras widokowy.
Brama Świecka (nazwa pochodzi od miasta Świecko – obecnie Schwedt/Oder) powstała na podstawie kwadratowej, z trzema rzędami blend, dekoracyjnym fryzem i zębatym gankiem obronnym i zakończona jest ostrosłupem z narożnymi wieżyczkami.
- ruiny gotyckiej Kaplicy św. Gertrudy z XV wieku. Ruiny znajdują się na cmentarzu żołnierzy radzieckich, wybudowanym w latach 1950-1955 .
Zabytkowa część Chojny jest bardzo piękna i warto było tu przyjechać. Niestety zabrakło czasu, aby obejrzeć chojnickie pomniki przyrody a zwłaszcza olbrzymiego platana. Może przyjedziemy tu jeszcze kolejny raz? 
                                                                                                                                Ewa Drozd - Pokorska

                                                                                                                    zdjęcia Ewa Drozd - Pokorska








powrót na poprzednią stronę