przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


j.Szmaragdowe jesienią

                                                                               Okolice Jeziora Szmaragdowego jesienią - 24.10.2016


Już po raz drugi w bieżącym roku Zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy Zielono mi… wybrał się do Parku Leśnego Zdroje aby podziwiać Jezioro Szmaragdowe w barwach jesieni.
Z przyjemnością skorzystaliśmy z gościnności Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe Zdroje i możliwości obejrzenia interesującego filmu o Puszczy Bukowej w odsłonie czterech pór roku.
Potem ruszyliśmy w plener aby cieszyć się urokami jesieni w Puszczy Bukowej. Naszym przewodnikiem był pan Cezary Ignasiak ze Stowarzyszenia „Za horyzont”, który zaprowadził nas m.in. do dębu książęcego i ruin pałacu Toepffera oraz wskazał nam miejsce gdzie były ogrody państwa Toepfferów. Dąb Książęcy ma ponad 200 lat a jego obwód wynosi 367 cm. Dąb szypułkowy został posadzony 31 maja 1821 roku przez dwóch książąt pruskich. Stracił swą urodę, znaną ze starych pocztówek, w związku z podpaleniem, ale udało się go uratować przed uschnięciem i uszkodzeniem przez wiatry.
Pałac rodziny przemysłowca Toepffera zbudowany został w latach 1906-1909,
(częściowo w stylu neorenesansu) i był wspaniale urządzony i ozdobiony licznymi dziełami sztuki. Pałac przetrwał wojnę a jego właściciel wynajął go szwedzkiemu konsulatowi aby uchronić przed zniszczeniem w 1945 roku. Niestety w latach pięćdziesiątych budynek został rozebrany w celu pozyskania cegły a do obecnych czasów przetrwały niewielkie fragmenty przyziemia. Natomiast śladami założenia parkowego są pozostałości schodów i tarasów widocznymi w parku.
Potem udaliśmy się na Wzgórze Armatnie, położone w odległości ok 250 m od urwiska nad Jeziorem Szmaragdowym, skąd rozciąga się niezwykle malowniczy widok na cały Szczecin. Wzgórze Armatnie z uwagi na swe położenie było stanowiskiem ogniowym niemieckiej artylerii broniącej w 1945 r. dojścia do Odry. Do 1955 roku stało tu działo, mające doskonałe pole ostrzału w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.
Kolejna atrakcja naszej wycieczki to pozostałości tunelu wąskotorówki, która kursowała do kopalni kredy. Po przejściu ciemnego tunelu przyszedł czas na okolicznościową fotografię członkiń zespołu Zielono mi… z naszym przewodnikiem. Na zakończenie wędrówki udaliśmy się w kierunku groty „Pod łukami”. Grotę i pomniki na pobliskim placu część z nas oglądała wiosną (vide relacja wydarzenia z życia zespołu z 13 maja 2016).
Sesja fotograficzna Jeziora Szmaragdowego pięknie prezentującego się wśród pożółkłych drzew to ostatni element naszego ciekawego jesiennego spaceru.

                                                                                                                      Ewa Drozd-Pokorska








powrót na poprzednią stronę