przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego

                                              Zespół Miłośników Przyrody w Muzeum Geologicznym – 16.02.2018 r.

16 lutego 2018 roku udaliśmy się do Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego znajdującego się na Wydziale Nauk o Ziemi.
Naszym przewodnikiem po tym interesującym muzeum był jego kierownik mgr Robert Woziński, który nie tylko zapoznał nas z bogatymi i różnorodnymi eksponatami, ale także niezmiernie interesująco o nich opowiadał.
To trudne zadanie poznać i obejrzeć każdy z muzealnych eksponatów, bowiem jego zbiory liczą ponad 8000 okazów. Można tutaj poznać życie mórz i oceanów a także systematykę skał i minerałów, zapoznać się z ich bogatą kolekcją pochodzącą z różnych stron świata. Niezmiernie ciekawa jest licząca ponad 700 okazów kolekcja piasków z plaż całego świata. Zbiór ten klasyfikowany jest jako jedna z największych kolekcji na świecie!
Zapoznaliśmy się ze zjawiskiem fosylizacji, czyli powstawanie różnych rodzajów skamieniałości. Obejrzeliśmy zebrane tutaj skamieniałości zwierząt kręgowych, ryb, płazów. Mieliśmy okazję obejrzeć różnej wielkości amonity, trylobity, belemnity.
Odbyliśmy z naszym przewodnikiem historyczną podróż geologiczną po regionie Morza Bałtyckiego. Na kilkunastu planszach opisane zostały dzieje geologiczne naszego regionu, powiązane z okazami skał i skamieniałości pochodzących z danego okresu w historii Ziemi, znalezione na terenach północnej Polski i Skandynawii.
Poznaliśmy ciekawe informacje o naszym regionie na przykład to, że wiele szczecińskich budynków zawiera kamienie, w których uważny obserwator znajdzie muszle łodzików. Można je znaleźć między innymi w szczecińskiej katedrze.
Warto odwiedzić niedalekie Czarnogłowy, gdzie w nadjeziornym klifie szczęśliwi poszukiwacze spotkają amonity i ramienice.
Znane klify na Rugii to skały z epoki kredy, gdzie jest dużo krzemieni, po których spacerowały dinozaury.
Obejrzeliśmy także tzw. „kule szczecińskie” i inne skamieniałości znalezione w Szczecinie i okolicach.
Ogromne zainteresowanie naszego zespołu wzbudził czerep i rogi tura znalezionego kilkanaście lat temu.
Szczególnie efektowna jest wystawa minerałów wykazujących zjawisko fluorescencji. Obserwowaliśmy zmiany ich barwy w zależności od użytej długości fal świetlnych.
Zainteresowanie pań wzbudziły najbardziej efektowne okazy minerałów, wiele z nich to znane i cenione kamienie półszlachetne. Podziwialiśmy niezwykle piękne okazy brazylijskich ametystów, srebra rodzimego, różnokolorowe kryształy kwarców, agatów, kalcytów czy też róż pustyni. Muzeum posiada także bardzo cenny i rzadki okaz czerwonego kryształu krokwitu oraz zielonego piromorfitu. Można też tutaj podziwiać piękno zielonych chryzoprazów, malachitów, akwamarynu oraz wielu innych niezwykłych skarbów Ziemi.

                                                                                                       Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
                                                                                                          Foto: Julita Szutowicz
 



Piryt

Rak pustelnik

Słońce pirytowe na łupku

Z uwagą słuchamy kierownika Muzeum mgr Roberta Wozińskiego

Ząb mamuta


powrót na poprzednią stronę