przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego 2017

MIEDZYNARODOWY  DZIEN  PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO 2017 r.

Miedzynarodowy Dzien Przewodnika Turystycznego, obchodzony uroczyscie corocznie 21 lutego, zostal ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Swiatowej
Federacji Stowarzyszen Przewodników Turystycznych, która odbyla sie w Nikozji na Cyprze. Idea Miedzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi w ich jezyku po ich terenie. Ten Dzien ma pokazac prace przewodnika lokalnym mieszkancom i lokalnym wladzom, a takze uswiadomic gospodarzom terenu jaka role odgrywaja przewodnicy w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.
 Przewodnik turystyczny, zgodnie z Europejskim Komitetem Standaryzacji, to osoba, która oprowadza chetnych, objasnia kulturalne  i przyrodnicze dziedzictwo obszaru na jakie posiada uprawnienia wydane przez odpowiednie wladze. Przewodnik powinien  poslugiwac sie poprawna polszczyzna, mówic wyraznie i ciekawie, byc wyrozumialym, cierpliwym. Po prostu kochac swoja prace i ludzi, z którymi przebywa… Powyzszy tekst jest przedrukiem z internetu wypowiedzi Stanislawa Kaweckiego - przewodniczacego KSPT  PTTK.
 W tym roku w Szczecinie V Miedzynarodowy Dzien Przewodnika Turystycznego odbyl sie 26 lutego. Tradycyjnie rozpoczal sie na Placu Orla Bialego
o godz. 11:00. Po krótkim przemówieniu prezydenta miasta,  mimo ulewnego deszczu, przewodnicy i uczestnicy zwiedzania rozeszli sie  w trzynastu kierunkach. Kazda trasa byla pelna ciekawostek i tajemnic miejsc znanych i nieznanych.
         Ja prowadzilam grupe od Palacu pod Globusem do Ratusza Staromiejskiego. Trasa obfitowala w elementy historii Polski.
W Palacu pod Globusem od 2010 r. znajduje sie Akademia Sztuki im. Fryderyka Chopina. Tutaj w 1759 r. urodzila sie ksiezniczka Luiza Dorota Zofia Wirtemberska – przyszla zona cara Pawla I - syna Katarzyny II, zwana matka carów. Przy ul. Farnej 2  znajduje sie kamienica w której w 1729 r. urodzila sie Zofia Fryderyka Augusta – pózniejsza Katarzyna II, zona cara Piotra III; inicjatorka rozbiorów Polski. Przed Zamkiem Ksiazat Pomorskich jest usytuowany pomnik pary ksiazecej Boguslawa X Wielkiego i jego zony królewny polskiej Anny Jagiellonki – wnuczki Wladyslawa Jagielly. Do smierci Anny Jagiellonki, malzenstwo ksiazece czynilo usilne, lecz bezskuteczne starania o polaczenie sie z Polska. Na trasie zatrzymalismy sie przy Kamienicy Loitzów, którzy udzielili kredytu królowi Polski Zygmuntowi Augustowi na rozbudowe floty baltyckiej. Smierc jego w roku 1572 uniemozliwila splate dlugu. Ostatnim punktem mojego oprowadzania byl Ratusz Staromiejski. Obecnie znajduje sie tutaj Muzeum Narodowe – Oddzial Historii Szczecina. Omówilam dzieje obiektu, styl architektoniczny oraz eksponaty na kondygnacjach mówiace o historii Szczecina od IX do XX w. wlacznie.
            Mimo deszczu i chlodu uczestnicy byli wytrwali, zadowoleni i na pytania w konkursie ze znajomosci obiektów trasy odpowiadali poprawnie chórem.
Tekst -Weronika Ryba
Foto – Julita Szutowicz


Flora Bogini Wiosny

Plac Orła Białego

Tablica Akademi Sztuki

Wieża Więzienna


powrót na poprzednią stronę