przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w SZCZECINIE

 KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w SZCZECINIE

Do gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji drzwi otworzył nam , czyli grupie czterdziestoosobowej, kapitan policji, jednocześnie doktor nauk historii sztuki, laureat specjalnej nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odzyskiwanie utraconych dzieł sztuki i zabytkowych artefaktów, pan Marek Łuczak.

Przedstawił on nam krótką historię obiektu, styl budowli oraz to, do jakiej funkcji był przeznaczony. Oprowadzał po salach, korytarzach. Byliśmy w auli, gdzie wyświetlał film obrazujący historię gmachu. Następnie zaprowadził nas na dziedziniec, by pokazać , gdzie się mieści areszt śledczy, wspomniał też o dawnej „ ścieżce zdrowia”, jaką stosowała policja wobec aresztantów.

Neogotycki gmach dla prezydium pruskiej policji zbudowano w latach 1902 – 1905 według projektu radcy budowlanego Oskara Launera, a nad jego budową czuwał radca budowlany Roessener, wystrojem zaś i malaturą zajmował się Adolf Dittner.

Przed II wojną światową, kiedy Hitler doszedł do władzy, w gmachu tym mieściło się Gestapo. Skrzydło północne gmachu zamieniono wówczas na więzienie. Po przegranej przez Niemcy wojnie, w wyniku obrad Konferencji Pokojowej w Poczdamie w 1945 r. Pomorze Zachodnie i Szczecin przeszły w granice Polski i znalazły się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Po 1946 r. gmach stał się siedzibą Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a po transformacji ustrojowej jest siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji.

Podczas rewolty robotniczej, która wybuchła 18 grudnia 1970 r. zorganizowanej przez pracowników Stoczni Szczecińskiej a popartej przez szczecinian, zginęło 16 osób, a kilkuset uczestników odniosło rany; wielu u z nich zostało inwalidami. Strzelała i zabijała Milicja Obywatelska. Starsi szczecinianie ze zgrozą wspominają tamte czasy.

Na frontowej ścianie KGP przy wejściu głównym w 2014 r. odsłonięto tablicę upamiętniająca ofiary stalinowskiego terroru. Mówi ona o tym, że w tym budynku po II wojnie światowej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa z celami, do których osadzano żołnierzy AK i innych ugrupowań niepodległościowych, czyli polskich patriotów. Tam Bezpieka prowadziła bestialskie, nieludzkie przesłuchania.

Na ścianie aresztu śledczego przy ulicy Potulickiej mieści się także tablica przypominająca, że w tym miejscu wykonywano wyroki śmierci patriotów polskich – żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych.

Architektura gmachu Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie

Budynek szczecińskiej policji wzniesiono z cegły, a cokoły od ulicy Małopolskiej obłożono bazaltem, otwory okienne są łukowate i udekorowane kształtkami glazurowanymi koloru zielonego. Budowla czterokondygnacyjna z wieżą pięciokondygnacyjną jest nakryta dwuspadowym dachem. Ściany mają: blendy, krenelaże wimpergi, maswerki, bogaty wykusz (balkon)i rozety. Reprezentacyjny wygląd ma sień wejściowa, klatki schodowe, sufit pokryty malaturą, która w 1946 r. była zlikwidowana, a odtworzono ją w latach 2001 –2002. Wejście główne to ostrołukowy portal z kamienia, nad którym jest usadowiona figura rycerza Rolanda z mieczem godzącym w smoka. Zginął on w Hiszpanii walcząc z Saracenami w VII w. naszej ery. Był ideałem średniowiecznego rycerza ( zawsze gotowy oddać życie za honor, ojczyznę i Boga). Postać Rolanda z mieczem symbolizuje pojęcie walki dobra ze złem.

Gmach Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie należy do wysokiej klasy architektonicznej na terenie Pomorza Zachodniego.

 

Oprowadzał i omawiał - dr kapitan Marek Łuczak

Tekst i organizacja - przewodnik Weronika Ryba.   Foto - Marek Michalak. 

 

Gmach KW Policji w Szczecinie

Grupa seniorów przed KW Policji

  Malatura na ścianie

Orginalna malatura na ścianie

Pruski orzeł na suficie

Sklepienie w holu



powrót na poprzednią stronę