przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Trzebież

                                                                                               Wycieczka do Trzebieży – 10 czerwca 2016


Na wycieczkę do Trzebieży wybraliśmy się komunikacją publiczną tj. autobusem do Polic, a dalej linią samorządową. Grupa uczestników była niewielka, ale mieliśmy dobre humory i piękną pogodę, a to dawało gwarancję powodzenia tej eskapady. Wycieczkę prowadziła koleżanka Grażyna Walczak.
Pierwsze kronikarskie wzmianki o Trzebieży pochodzą z ok. 1280 r., kiedy to książę pomorski Bogusław IV nadał wieś mieszczaninowi ze Szczecina.
Osada poniosła duże straty w czasie wojen trzydziestoletniej i siedmioletniej. W XVIII w. wieś uzyskała własny samorząd. W końcu XIX w. powstał tu port żeglugi pasażerskiej, tranzytowy oraz stocznia. Po roku 1898 Trzebież uzyskała połączenie kolejowe z Policami, a w 1910 r. uruchomiono regularne połączenie pasażerskie. Około 1930 r. wody zalewu odsłoniły plażę o czystym piasku, co zapoczątkowało rozwój ruchu turystycznego.
W Trzebieży zlokalizowany jest największy nad Zalewem Szczecińskim polski port, głównie rybacki, ale także handlowy, pasażerski i jachtowy dlatego też nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do portu.
Port Trzebież jest portem tranzytowym dla barek uprawiających żeglugę między Polską a Niemcami. Jest miejscem postoju żeglugi pasażerskiej, a także portem schronienia dla jednostek rybackich i sportowych. Jest także miejscem postoju jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz ośrodkiem sportów wodnych Centralnego Ośrodka Żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego, dysponujący własnym basenem jachtowym. Działa tu morskie przejście graniczne z ruchem osobowym i towarowym.
Nacieszywszy nasze oczy urodą kołyszących się na Zalewie jachtów, łodzi i motorówek, cumujących przy nabrzeżach i pomostach na terenie przystani żeglarskiej, udaliśmy się w kierunku promenady i plaży w Trzebieży.
Wieś Trzebież podzielona jest trzęsawiskiem na dwie części – Trzebież Wielką i położoną od niej na zachód Trzebież Małą. To tutaj znajduje się ładna plaża, wyposażona w boiska, place zabaw, siłownię, siedziska dla wczasowiczów itd. Jest też skatepark i wysoka na ponad 10 metrów wieża widokowa w której zagnieździły się jaskółki.
Byłyśmy zauroczone widokiem powstałego w 2006 roku kompleksu turystycznego Trzebieży, wspominając jak skromnie było tu w czasach PRL.
Po chwili wypoczynku w tutejszym punkcie gastronomicznym nasza grupka udała się spacerkiem na zwiedzanie Trzebieży Wielkiej i jej zabytków. Są to stojące w pobliżu kościoła budynki szachulcowe - dom mieszkalny i pastorówka (obecnie plebania) pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Tutejszy kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża wybudowany został w 1745 r. na fundamentach poprzedniej świątyni. Wejście do świątyni znajduje się pod drewnianą wieżą, krytą barokowym hełmem dwuczłonowym z ośmioboczną latarnią z żaluzjami oraz iglicą zakończoną kulą i krzyżem. Na wieży znajdują się cztery tarcze zegarowe oraz dwa dzwony odlane w XVII i XVIII wieku. Wystrój wnętrza kościoła jest współczesny a oglądaliśmy go z przedsionka.
Spacerując po wiosce doszliśmy do portu rybackiego i firmy Certa, w której zaopatrzyliśmy się w świeżo złowioną rybę.
Takim przyziemnym akcentem zakończyła się nasza słoneczna, nieśpieszna ale atrakcyjna i przyjemna wędrówka nad Zalew Szczeciński.

                                                                                                                         Ewa Drozd - Pokorska
                                                                                                             zdjęcia  Ewa Drozd - Pokorska








powrót na poprzednią stronę