przejdź do treści

Wydarzenia


W.Ryba_ Zwiedzanie_ FABRYKI BENZYNY w Policach

 

 Przewodnik - Weronika Ryba zaprasza na zwiedzanie
dawnej niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej w Policach
14 maja / sobota /,   godz. 10.00
zbiórka: Pętla Głębokie, przystanek autobusu 103
oprowadza:
  Michał Rembas - przewodnik, publicysta i pasjonat Szczecina 
cena  biletu: kwota 250 zł, podzielona przez liczbę uczestników 
 
Niemiecka fabryka benzyny syntetycznej w Policach
Niemiecka fabryka benzyny syntetycznej w Policach powstała w 1937r. ponieważ Niemcy nie posiadali dostępu do złóż ropy naftowej, a paliwo było nieodzowne dla armii niemieckiej. Produkcja benzyny odbywała się wg procesu technologicznego BERGIUSA -laureata nagrody Nobla, opracowanego w latach 20 XX w. Fabryka zajmowała powierzchnię 1500 ha, z czego 200 ha stanowiła zwarta zabudowa: budowle naziemne, podziemne, kanały z instalacją, rurami, ogromne silosy, studnie, młyny do węgla oraz sieć dróg z linią kolejową. Pracowało tu 30 tysięcy niewolników z różnych podbitych państw. 13 tysięcy zmarło z wycieńczenia, chorób, głodu lub zostało zamordowanych. Zakłady pracowały prawie do końca wojny, mimo alianckich nalotów. Z 7 ton węgla uzyskiwano 2 tony benzyny.
W wyniku Pokojowej Konferencji Poczdamskiej po przegranej II Wojny Światowej przez Niemcy, Szczecin wraz z Policami przyznano Polsce, ale na podstawie umowy między rządem Polski, a władzami radzieckimi, Police wraz z przyległymi terenami przekazano do dyspozycji wojskom ZSRR. W tym czasie urządzenia z hal fabrycznych, silniki, transformatory, zawartość magazynów, szyny kolejowe i to , co się dało, wywieziono do Związku Radzieckiego.
Po wojnie fabryka popadła w ruinę, a resztę dokonał czas. Obecnie w podziemiach znajduje się siedlisko nietoperzy. Pozostałość po dawnej fabryce przystosowano do zwiedzania w ramach Muzeum Historycznego „SKARB.”

01.05.2022


powrót na poprzednią stronę