przejdź do treści

Do poczytania


Dekalog szczęśliwego życia


Szczęściu trzeba pomagać…
tak długo, ile tylko się da…

(popularne powiedzenie)

Na pytanie o definicję szczęścia może być tyle odpowiedzi, ilu ludzi na nie odpowiada. Każdy upatruje szczęścia w czymś innym, chociaż dla większości to miłość, przyjaźń, zdrowie, szczęśliwa rodzina, praca, pasje i wiele innych wartości w różnych konfiguracjach. Podobnie, na pytanie jak budować szczęśliwe życie również pojawi się wiele odpowiedzi. Każdy z nas ma swoje, lepsze lub gorsze, sposoby na szczęśliwe życie. Moje „przepisy” utworzyły, zupełnie przypadkowo, dekalog.
Wszystkie są ważne, choć nie w takim samym stopniu. Ich hierarchia wpływu na nasze szczęście jest zmienna, ale moje osobiste doświadczenie podpowiada mi taką kolejność.

1. Okazywanie wdzięczności za wszystko co nas spotyka ma ogromny wpływ na nasze poczucie szczęścia. To niezwykle ważne uczucie w odpowiedzi na dobro doświadczone od innych ludzi, ale także od losu. Nawet wtedy, kiedy dzieje się coś złego, to jest to jakaś lekcja życia. Porażki uczą nas bowiem bardziej niż sukcesy.
Warto wtedy dostrzegać nawet małe rzeczy, za które możemy dziękować. Przywołanie wdzięczności za piękny krajobraz, słoneczną pogodę czy uśmiech sąsiadki i wiele innych zjawisk może mieć duży wpływ na nasze szczęście.

2. Stoicka postawa wobec życia to druga ważna sprawa w osiąganiu szczęścia.
Najogólniej mówiąc, polega ona na tym, by cieszyć się tym co mamy, a nie skupiać się na brakach, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy na to wpływu. Takiej postawie towarzyszy dystans wobec biegu różnych niekorzystnych dla nas wydarzeń i pokora, która ułatwia cierpliwie je znosić.

3. Bycie panem własnego życia, nie uleganie oczekiwaniom innych ludzi, nie porównywanie się z innymi również sprzyja naszemu szczęściu. Należy je szukać w sobie, a nie uzależniać od warunków zewnętrznych. Dzięki życiu w zgodzie ze sobą, zdolności kochania i układania dobrych relacji z bliskimi, otwartości i szczerości w kontaktach z innymi nasze poczucie szczęśliwości znacznie wzrośnie.

4. Optymizm sprawi, że łatwiej nam będzie znieść trudne sytuacje i pokonać napotkane przeszkody. Problemy zamieni w wyzwania i da siłę do ich rozwiązania.
Przekonanie, że w życiu jest miejsce zarówno na złe jak i dobre wydarzenia, da nam nadzieję na wyjście z każdej sytuacji i że po złym nastąpi dobre.

5. Mądrość i refleksyjność pomoże w rozważaniu życiowych problemów, podejmowaniu wielu trudnych decyzji, zmiany dotychczasowych poglądów, poszerzanie horyzontów myślowych, zamiast trwania w niszczących stereotypach. To także wyciąganie wniosków z dotychczasowego życia.

6. Ciekawość i otwartość również sprzyjają budowaniu szczęścia.
Stagnacja i rutyna nie są sprzymierzeńcami szczęścia. Bo skoro wszystko się już wie, to nie ma czego odkrywać i poszukiwać, a życie przecież zmienia się tak szybko.
Ludzie, dla których świat jest interesujący i fascynujący, dążą do poznawania nowych ludzi, miejsc, sytuacji. Życie bowiem polega na nieustannym poszukiwaniu, zdobywaniu nowych doświadczeń, nowych wspomnień i przeżyć. To bardzo nas wzbogaca i rozwija.

7. Entuzjazm jest bardzo przydatny do „zdobywania” świata. Kiedy mamy zapał i pasję łatwiej nam żyć, łatwiej przeżyć porażkę. Dystans do siebie, poczucie humoru i radość sprawi, że będziemy bardziej szczęśliwi.

8. Uważność, zwana także „mindfulness”, to świadomość tego co się dzieje z nami i wokół nas. To skupienie uwagi „tu i teraz”, dzięki czemu unikniemy gonitwy myśli, osiągniemy spokój, a tym samym lepiej wypoczniemy. Celebracja codziennego życia, nieodkładanie go na kiedyś to równie ważny element uważności.

9. Mentalne odejmowanie to sposób odkryty przeze mnie niedawno i jeszcze niezupełnie oswojony. Polega na tym, że wyobrażamy sobie siebie w nieszczęściu np. tracimy wzrok a wraz z tym możliwość oglądania piękna przyrody, twarzy naszych bliskich i wszystkiego co do tej pory było tak oczywiste. Tak się przecież zdarza, więc warto pomyśleć o takich sytuacjach i cieszyć się, że nas to nie spotkało.

10. Ćwiczenie szczęścia może się wydać czymś niedorzecznym, ale nim nie jest. Należy je rozwijać, wzmacniać i przede wszystkim pamiętać, że szczęście to coś, co przychodzi i odchodzi. A smutek też jest potrzebny, bo dzięki niemu możemy docenić szczęśliwe momenty życia.


Wszystkim życzę szczęśliwego życia - Grażyna Królczyńska

 

 


 



powrót na poprzednią stronę