przejdź do treści

Wydarzenia: zespół literacko-historyczny COGITO


Pierwsze spotkania

Zespół Literacko-Historyczny COGITO rozpoczął rok akademicki od planowania pracy. Powstał Harmonogram zajęć do końca roku 2019 (zamieszczony powyżej).
Dyskutujemy o pomysłach na pozostałe spotkania.
Postanowiliśmy też, że odwiedzimy naszą koleżankę Władysławę Homę i podziękujemy jej za wieloletnie aktywne uczestnictwo w Zespole. Jeszcze pięć lat temu pełniła funkcję kierowniczki.
Pierwsze zajęcia, w październiku, poświęcone były problematyce powstania w Getcie Warszawskim w czasie II wojny światowej. Przedstawiła ją koleżanka Wanda Sobieralska na podstawie reportażu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem.(omówienie jej wystąpienia zamieszczamy poniżej).
Drugie zajęcia to spotkanie z Janem Stopyrą, prezydentem Szczecina w latach 1972-1984. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o sprawach związanych z jego historią. Czuło się, że prezydent z wielkim zaangażowaniem, ale bardzo profesjonalnie rozwiązywał sprawy i pokonywał problemy wynikające z zarządzania miastem. Spotkanie przypomniało nam różne historie związane z dynamicznym rozwojem Szczecina: budową nowych osiedli, powstawaniem przemysłu, organizacją szkolnictwa. Zaciekawiła nas sprawa okoliczności budowy Pomnika Czynu Polaków, a w szczególności zamysłu jego twórcy Kazimierza Gustawa Zemły.
Rozmawialiśmy też o książce autorstwa naszego Gościa „Od Stanisławowa do Szczecina”.
Już dawno przekonaliśmy się, że spotkania ze świadkami historii są najciekawsze, stąd zabiegamy o nie. W planach mamy ich wiele, cieszymy się z każdego.

Jolanta Zorga-Pieńkos
Kierowniczka Zespołu
 Jan Stopyra, prezydent Szczecina w latach 1972 - 1984


powrót na poprzednią stronę