Wydarzenia: zespół literacko-historyczny COGITO
Historia Dnia Babci i Dziadka
Historia Dnia Babci i Dziadka
Spotkanie 23 stycznia poświęciliśmy Dniu Babci i Dziadka. Dowiedzieliśmy się od kiedy obchodzone są te święta w Polsce i na świecie.
Historia Dnia Babci w Polsce zaczęła się w latach 60. XX wieku. W 1964 r. tygodnik „Kobieta i Życie” zaproponował, aby do polskiego kalendarza świąt dodać dzień, w którym będziemy czcić nasze babcie. Pomysł ten podjął „Tygodnik Poznański”, który zainicjował obchody tego święta w Poznaniu. 21 stycznia 1965 r. w poznańskim teatrze wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” autorstwa Alejandra Casony. W rolę babki wcieliła się Mieczysława Ćwiklińska, która niedawno, 1 stycznia obchodziła swoje 85. urodziny. Podczas przerwy między aktami aktorka otrzymała kwiaty i wielki tort z napisem „Dla Babci”, co miało symbolicznie uhonorować wszystkie babcie. Po 60. latach torcik na klasycznym maślanym kremie odtworzono w Hotelu Mercure Poznań Centrum i teraz każdy może go kupić dla swojej babci.
Dzień Dziadka wprowadzony został dopiero w 1978 r., dzień po dniu Babci. Zapoczątkowany został przez Telewizję Polską, a jego patronem został Mieczysław Fogg.W przedszkolach dzieci zapraszają dziadków na spotkanie, w młodszych klasach w szkole podstawowej wykonywane są laurki, starsza młodzież pędzi z kwiatami i słodyczami do babć i dziadków.Również w innych krajach obchodzi się to święto, m.in.: Kanada, Brazylia, Bułgaria. Niemcy, Australia czy Hiszpania. Obchodzone są one w różnych dniach i porach roku, ale zawsze uroczyście.Np. w USA wprowadzono obchody Dnia Dziadków (babci i dziadka) w 1978 r. Któregoś dnia pewna gospodyni w Zachodniej Wirginii piekąc ciasto pomyślała, że należałoby uhonorować ludzi starszych, szczególnie przebywających w domach opieki. Wymyśliła Dzień Dziadków i przez kilka lat obchodzono taki dzień tylko w Wirginii. Kilka lat później prezydent Jimmy Carter zatwierdził oficjalnie obchodzenie Dnia Dziadków. Od tej pory października w szkołach, kościołach i domach spokojnej starości odbywają się uroczystości, no i oczywiście w domach rodziny obchodzą uroczyście ten dzień, przekazując dzieciom jacy ważni są dziadkowie w ich życiu.A symbolem tego święta stał się kwiat niezapominajka.We Włoszech Święto Dziadków obchodzone jest od 2005 r. 2 października, w katolicyzmie jest to święto Świętych Aniołów Stróżów. Uważa się, że babcie i dziadkowie są tymi Aniołami nad swymi wnukami.We Francji Dzień Babci jest od lat 50. XX wieku, Dzień Dziadka dopiero od października 2008 roku.Porównując daty Polska była prawdopodobnie pierwszym krajem w którym wprowadzono Dzień Babci.Natomiast w Japonii od 1966 r. obchodzony jest Dzień szacunku dla wieku.
Elżbieta Sikorska