przejdź do treści

Wydarzenia: zespół literacko-historyczny COGITO


Place Oriona w Szczecinie

Szczecin, który prawie wszyscy znamy, skrywa wiele tajemnic.
Jedną z nich jest poniżej opisana teoria.

Szczecin otrzymał prawa miejskie w 1243 r. z rąk rządzącego księcia Barnima I Dobrego z dynastii Gryfitów. Ostatnim księciem z tej dynastii był Bogusław XIV, zmarł w 1637 r. bezpotomnie. W tym czasie na terenie księstwa Gryfitów trwała wojna 30- letnia. W wyniku pokoju Westfalskiego w 1654 r. terytorium księstwa zostało podzielone między Szwecję i Branderburgię. Na zachód od Odry łącznie ze Szczecinem przechodzi we władanie Szwecji, a na wschód od Odry przechodzi we władanie Branderburgii (w 1700 r. Branderburgia w połączeniu z Prusami Książęcymi przyjmuje nazwę PRUSY).
W 1719 r. po wieloletnich wojnach, na mocy pokoju w Sztokholmie, Prusy wykupiły od Szwecji część Pomorza Zachodniego łącznie ze Szczecinem. Rozpoczęła się militaryzacja Szczecina, który stał się twierdzą z trzema fortami: Leopolda, Wilhelma i Prusy. Forty
uniemożliwiały rozwojowi urbanistycznemu. Ściskały miasto niczym szyję skazańca.
W 1873 r. Rada Miasta po wielu staraniach otrzymała zgodę od cesarza Prus na likwidację twierdzy i zbudowanie nowego miasta.
Architektami, urbanistami, wizjonerami byli: James Hobrecht, Konrad Kruhl oraz Wilhelm Meyer – Schwartau. Wszyscy nadburmistrzowie sprzyjali planom rozbudowy Szczecina, a zwłaszcza Herman Haken i Friedrich Ackermann.
Podstawą rozbudowy miasta były place gwiaździste z trójkątnymi parcelami, na których stanęły neoklasycystyczne, neorenesansowe i secesyjne kamienice. Wzorowali się zatem na położeniu gwiazd w konstelacji Oriona. Powstało nowoczesne miasto prężnie rozwijające się, budzący zachwyt tak, że na przełomie XIX\ XX w. Szczecin był nazywany „ Perłą Pomorza”.
Astrologowie ze Szczecina Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie po kilku pobytach w Egipcie opracowali teorię, w której dowodzą, że trzy place w naszym mieście tj plac Grunwaldzki, plac Odrodzenia i plac Szarych Szeregów względem Odry mają się tak, jak trzy piramidy w egipskiej Gizie względem Nilu oraz jak trzy gwiazdy w konstelacji Pasa Oriona względem Drogi Mlecznej.

 Gwiazda ALNITAK odpowiada pl. Grunwaldzkiemu
Gwiazda ALNILAM odpowiada pl. Odrodzenia

Gwiazda MINTAKA odpowiada pl. Szarych Szeregów

Odra ze swoimi do pływami do Zalewu Szczecińskiego jest tak usytuowana, jak delta Nilu, a Droga Mleczna jest dopasowana swoim kształtem do nurtu obu tych rzek.
Teoria ta jest potwierdzona przez prof. astrofizyka Jerzego Stelmacha z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Astrologowie Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie w porozumieniu z Radą Miasta i działaczami PTTK ustalili, że należy w chodnikach ww placów umieścić płyty mosiężne z wizerunkami gwiazd. Wmurowanie nastąpiło 17 maja 2009 r. W ten sposób powstał nowy, magiczny, fascynujący szlak turystyczny.
Chodząc tymi placami i przyległymi ulicami, chodzimy jakby po niebie, a dodatkowo jesteśmy otoczeni niezwykle pięknymi, wzbudzającymi zachwyt drzewami i krzewami takimi jak budleja skrętolistna rosnąca na placu Grunwaldzkim. Jest to najpiękniejszy krzew w Szczecinie, kwitnący w połowie czerwca, a pochodzi z Chin.
Takiego drugiego miasta nie ma w całej Polsce, a nawet w świecie
Tylko w Szczecinie są place ORIONA.

Tekst -Weronika Ryba


Opracowałam na podst. filmu „ Place Oriona”
reżyserii Małgorzaty Prokop
scenariusza Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów
i książki Olgi Baranowskiej „Pomorze Zachodnie”
wydawnictwo INES Szczecin 2001 r.  



powrót na poprzednią stronę