Wydarzenia: Zespół plastyczny BOHEMA
Fabian Jakuszyk
Urodził się w 1939 roku w Berezie Kartuskiej na Polesiu. Jest absolwentem wydziału matematyczno - fizycznego UAM w Poznaniu. W 1970 roku związał się z Gorzowem, gdzie podjął pracę w ZWCH STILON
i gdzie pracował na różnych stanowiskach aż do emerytury.
Malarstwem interesował się od dziecka, ale „działalność” artystyczną rozpoczął na serio w wieku 18 lat. Zaczynał od grafiki. Po blejtramy i pędzle sięgnął później. Przygodę z malarstwem rozpoczął od farb olejnych, wiele lat później zdecydował się na akwarele i pastele. Dzisiaj żadna z technik nie jest mu obca.
W 1961 roku wstąpił do grupy Plastyków Amatorów przy ZNP w Zielonej Górze, a w 1981 roku do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
Brał udział w blisko 50 plenerach i warsztatach plastycznych krajowych i zagranicznych. Do najważniejszych zaliczyć można coroczne Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne - najstarsza
i najważniejsza impreza ogólnopolska, skupiająca twórców z całego kraju i z zagranicy. Te warsztaty – plenery zawsze kończyły się wystawą, a prace Fabiana Jakuszyka wielokrotnie były tam wyróżniane. Fabian był też uczestnikiem pleneru w Zakopanem, Randbodal w Danii (1992 r.), pleneru i warsztatów Stowarzyszenia Plastyków Amatorów we Frankfurcie nad Odrą, a na plenerze w Buchcie Pieszczanej nad Bajkałem spotkał profesorów moskiewskiej akademii, od których czerpał wiedzę na temat wykorzystania plastipasteli. W swoich pastelach preferuje ciemne tło, co pomaga mu podkreślić szczegóły dzieła.
Fabian Jakuszyk był uczestnikiem przeszło 150 wystaw indywidualnych i grupowych, m.in.: wystawa Grafiki Amatorskiej i Wojewódzka Wystawa Plastyki Amatorskiej w Gorzowie Wlkp, poplenerowe wystawy Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych w Lubniewicach, pokonkursowa wystawa Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Żaganiu, Ogólnopolska Wystawa Eko’91 prezentowana we Wrocławiu, Żaganiu
i w Warszawie, wystawa ”Pastelowy Świat Fabiana Jakuszyka” w Gorzowie Wlkp, Ogólnopolskie Prezentacje Plastyczne RAR – 93 w Szczecinie i Gorzowie Wlkp, przegląd Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Gorzowie Wlkp, poplenerowa wystawa w Sulęcińskim Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki, indywidualna wystawa w Kawiarni Delicjusz Sulechowskiego Domu Kultury, plenerowy happening Chopin – Impresje.
Prace prezentowane na wystawach to przede wszystkim pejzaż - krajobraz interesuje go najbardziej, jego piękno i tajemnice, ale również krajobraz miejski (ulice, zaułki). Nie stroni też od portretu czy martwej natury. Na obrazach odzwierciedla nie tylko rzeczywistość, ale też swoje odczucia i nastroje. Stworzył bardzo dużo prac, a jego obrazy znajdują się w zbiorach wielu miast w Polsce i za granicą. Szczególnym sentymentem darzy cykl obrazów z Ziemi Świętej, na który składają się 123 prace. Kilka z nich prezentujemy w naszej kawiarence.
Wykonał również projekty okładek do tomików poezji Urszuli Kosickiej i Kazimierza Jankowskiego, a Julia Łączna stworzyła lirykę poświęconą „Mistrzowi”.
Jego twórczość wielokrotnie była nagradzana: dyplomy uznania, wyróżnienia w konkursach graficznych, powarsztatowych (Lubniewice, Huta Częstochowa), gratyfikacje rzeczowe i pieniężne (m.in. za grafiki publikowane w gazecie Twórczość Robotników w latach 1982 – 1990 oraz za obraz opublikowany
w Gazecie Lubuskiej), złota odznaka RSTK Zasłużony Działacz Kultury(2011r.), wielokrotne podziękowania za udział w WOŚP. W 2006 roku otrzymał dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.
W 2017 roku, po przeprowadzce do Szczecina Fabian Jakuszyk związał się z Zespołem Plastycznym Bohema działającym w ramach SUTW. Od trzech lat uczestniczy w wydarzeniach Zespołu: wystawy malarskie, m.in. w Starej Rzeźni, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, plenery malarskie nad morzem, udział w aukcji na rzecz WOŚP.
Dokumenty: