Wydarzenia: Zespół plastyczny BOHEMA
BOHEMA w Galerii Suplement
5 listopada 2024 roku w Galerii Suplement zlokalizowanej w Bibliotece Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbył się wernisaż wystawy „Portret natury” Zespołu Plastycznego BOHEMA i Zespołu Sztuki Użytkowej.
Wystawa jest zwieńczeniem projektu „Zawsze aktywni” dofinansowanego ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, z przeznaczeniem dla słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, w tym również autorów prac zaprezentowanych na wystawie. Pozyskane środki umożliwiły zorganizowanie
w czerwcu 2024 roku wycieczki do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Tam członkowie Zespołów wykonali dokumentację fotograficzną, na podstawie której oba Zespoły przygotowały wystawę.
Na wystawę składają się obrazy malowane na płótnach (farbami olejnymi
i akrylowymi) i innych podkładach malarskich (akwarele) przez członków Bohemy oraz prace wykonane różnymi technikami (haft, filcowanie na mokro, enkaustyka, guilling, ceramika, marling painting, witraż, florystyka, batik) przez Zespół Sztuki Użytkowej. Artyści stworzyli dzieła przedstawiające ich wrażenia z pobytu w ogrodzie, widziane ich oczami i zgodne z ich postrzeganiem świata przyrody, czego elektem są obrazy realistyczne, surrealistyczne i abstrakcyjne zrealizowane z wykorzystaniem zasad charakterystycznych dla wielu kierunków sztuki.
Tak szybka realizacja zadania możliwa była również dzięki finansowemu wsparciu Gminy Miasto Szczecin. Środki otrzymane od Miasta pozwoliły na zakup blejtramów malarskich, wykorzystanych przez członków ZP Bohema do przygotowania obrazów na wystawę.
Obecnością na wernisażu zaszczyciło nas wiele osób. Razem z nami świętowali przedstawiciele Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele z Magdaleną Richter – Prezes SUTW, przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
i Urzędu Miasta Szczecin, przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego i Klubu Seniora Activ, członkowie zaprzyjaźnionych Zespołów SUTW:
GF 16x24, Foto-Video, Arabeski, Kabaret Dwudziestolatek, członkowie działających na terenie miasta innych grup malarskich, w tym: Warsztatów Artystycznych Fundacji Kultury i Aktywności Lokalnej Prawobrzeże, Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej, Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Strychu we Młynie – miejsca inicjatyw kulturalnych. Obecni byli również członkowie rodzin twórców, ich przyjaciele i znajomi oraz mieszkańcy miasta zainteresowani twórczością autorów prezentowanych prac.
Wernisaż otworzyła Anna Gryta – dyrektor Biblioteki Głównej ZUT witając wszystkich przybyłych gości. Kierowniczka Zespołu Plastycznego Bohema Elżbieta Andrzejczak przybliżyła historię i uwarunkowania powstania oraz proces tworzenia prac na wystawę. Historię Zespołu zaś krótko przedstawiła zgromadzonym Wanda Żychniewicz – instruktor i opiekun artystyczny ZP Bohema. Sylwetki członkiń Zespołu Sztuki Użytkowej oraz wykorzystywane przez nie techniki zaprezentowała Halina Malinowska – Olsen – Kierowniczka Zespołu. Artystów i gości przywitała również Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, wspominając jednocześnie wycieczkę do Przelewic i przygody z jakimi musieli zmierzyć się wszyscy jej uczestnicy. Na okoliczność tych zdarzeń Krzysztof Michalski napisał dwa wiersze odzwierciedlające nasze wrażenia i odczucia z wyprawy, a wiersze te przeczytały jej współuczestniczki: Julia Kosakowicz i Lidia Bromboszcz. Na koniec części oficjalnej, Elżbieta Andrzejczak, przybliżając sylwetki wszystkich twórców prezentowanych dzieł wręczyła im jednocześnie dyplomy uczestnictwa w wydarzeniu. Zaprosiła również wszystkich przybyłych gości na drobny poczęstunek oraz o podzielenie się swoimi wrażeniami z wystawy poprzez dokonanie wpisów do kronik obu Zespołów.
Z zamieszczonych tam uwag można wywnioskować, że wystawa podobała się uczestnikom wernisażu.






