przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół rękodzieła FANTAZJA


Wycieczka po Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica

W dniu 1 marca 2023 roku Zespół Rękodzieła Fantazja wybrał się na zwiedzanie Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, po której oprowadzała nas pani Bogna Tokarska. Wycieczkę rozpoczęliśmy od czasów teraźniejszych, cofając się w przeszłość aż do 1905 roku w którym powstała Książnica.
Książnica Pomorska to nie tylko księgozbiory, to również historia naszego miasta i regionu, która jest bardzo skrupulatnie dokumentowana.
Księgozbiór liczy około 1,7 mln. jednostek czyli: książki, czasopisma i zbiory specjalistyczne, bogate zbiory dokumentujące przeszłość i teraźniejszość Pomorza Zachodniego, rękopisy i stare druki, zbiory ikonograficzne, płyty analogowe i CD, książka mówiona, czyli dzisiejsze audiobooki, które wypożyczały osoby mające problemy ze wzrokiem już w latach 70. zeszłego wieku, książki brajlowskie, informacje bibliograficzne z różnych dziedzin wiedzy.
W 2020 roku najcenniejsze dzieła ze zbiorów Książnicy Pomorskiej zostały włączone do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, w skład którego wchodzą zbiory polskich bibliotek o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej, artystycznej i kulturowej.
Książnica Pomorska to miejsce ważnych wydarzeń mających wpływ na rozwój i promocję kultury. Organizowane są tam: wystawy, wykłady, promocje książek, spotkania literackie, a także prezentowane są osiągnięcia twórców regionalnych. Regularnie w jej progach goszczą wybitne osobowości ze świata kultury, nauki i polityki.
Wszyscy byliśmy zachwyceni wycieczką i z wypiekami na twarzach daliśmy się prowadzić przez dzieje Książnicy Pomorskiej, naszego ukochanego Szczecina jak i regionu.
 
 


powrót na poprzednią stronę