Wydarzenia: Zespół kultury chińskiej
Rok akademicki 2015/16 – najciekawsze wydarzenia
12 października 2015 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie naszego Klubu Kultury Chińskiej. Wzięły w nim udział 42 osoby. Kierownikiem zespołu ponownie został kolega Henryk, „pomocnikami” w sprawach organizacyjnych: Stanisław Bartosik, Regina Oziewicz i Elżbieta Sikorska. Spotkania odbywały się co drugi poniedziałek w Książnicy Pomorskiej.
Kolega Henryk zaproponował tematy spotkań na cały rok, między innymi: Konfucjanizm a demokracja, Chińska armia, Polityka jednego dziecka, Kobiety w Chinach na przestrzeni wieków, Kuchnia chińska, Chiński Nowy Rok, Chińskie wesele a oprócz tego wyświetlanie filmów o Chinach (przyroda, zabytki, kultura). Szczególnie wstrząsający był „Wielki głód wielkich Chin”.
Bardzo ciekawe spotkanie było nt. Tamy trzech przełomów. Jest to największa tama świata, która zbudowana została na rzece Jangcy.
Była też nauka parzenia herbaty, jedzenia pałeczkami a także liczenia i podstawowych zwrotów po chińsku. Osoby zwiedzające ten piękny kraj opowiadały o swoich wrażeniach.
Od zawsze wiadomo było, że zasługą Chińczyków są różne wynalazki, między innymi: kompas, banknoty, jedwab, porcelana, papier czy proch. W tym roku akademickim dowiedzieliśmy się, że Chińczycy ok. 2000 r. p.n.e. przedstawili hipotezę o związku pracy serca z krążeniem krwi i że krew krąży po całym ciele (w Europie tę hipotezę przyjęto za prawdziwą dopiero 2 tys. lat później), wielkim osiągnięciem matematyki chińskiej jest wyznaczenie wartości liczby pi i to z dużą dokładnością. Liu Hui, żyjący w III w. n.e. podał wartość π jako 3,14159, również do ich „odkryć” należą: najstarszy na świecie kalendarz księżycowy z 2600 r. p.n.e. , papier toaletowy – 1300 r. p.n.e., czy okulary (odkryto soczewki, które nazwano kamieniem do czytania, bo służyły szczególnie osobom o słabym wzroku), a 2 tys. lat temu wymyślono przysmak, ulubiony przez wszystkich do dziś - lody. Wtedy był to zamrożony ryż plus mleko. O ich wynalazkach czy o medycynie można mówić jeszcze bardzo wiele, dlatego tematów dla naszego zespołu nie zabraknie na pewno.
Opiszę dokładniej tylko 2 spotkania: parzenie herbaty i obchody Chińskiego Nowego Roku.
8 lutego o godz. 15 spotkaliśmy się z całą grupą w Remedium, aby wspólnie spotkać Chiński Nowy Rok. Umówiliśmy się, że kto może włoży na siebie coś czerwonego, kolega Henryk ogłosił jak zwykle konkurs na wykonanie symbolu nadchodzącego roku - czyli małpy (w formie rysunku, wycinanki czy haftu). Za najlepszą, najładniejszą małpkę przeznaczono nagrodę (szampan), II i III miejsca nagrodzone zostały słodyczami. Następnie był konkurs z wiadomości o Chinach, również z drobnymi upominkami. Potem, jak w roku poprzednim, rozdane zostały wszystkim uczestnikom pudełeczka z zapałkami, na pudełku umieszczony został rysunek z małpką, a w środku 1 grosz na szczęście. Części rozrywkowej towarzyszył pyszny posiłek, co można było stwierdzić patrząc na znikające dania. W ten sposób nasz zespół przywitał Chiński Nowy Rok 2016.
15 marca w siedzibie uniwersytetu zrobiliśmy spotkanie o parzeniu herbaty. Na początku kolega Stanisław opowiedział nam od kiedy zaczęto uprawiać herbatę i o jej dalszym przetwarzaniu. Sztukę parzenia przypisuje się mitologicznemu cesarzowi Shennong. Legenda mówi, iż w 2737 r. p.n.e. liść herbaty wpadł do miski z wrzątkiem. Cesarz wypił napar, który był nie tylko smakowity i aromatyczny, ale i pomocny w utrzymaniu zdrowia. Obejrzeliśmy krótki film o polach herbacianych i o parzeniu herbaty. Henryk przyniósł kilka rodzajów chińskich herbat o różnych smakach, specjalny czajniczek i była degustacja - niektóre smaki pyszne inne dla nas trochę dziwne, ale spotkanie, jak zwykle, udane i ciekawe.
Bardzo nas też zaciekawiło spotkanie prowadzone przez Cezarego Pawłowskiego, który opowiedział nam o fascynującej postaci, opisanej w książce amerykańskiej noblistki Pearl S. Buck pt. Cesarzowa. Była to ostatnia wielka władczyni Chin, Mandżurka, panująca w latach 1862 - 1908. Rządziła ona przez 40 lat, uważana jest za twórczynię współczesnych Chin. Na pewno warto to przeczytać.
Mamy nadzieję, że w nowym roku akademickim 2016/2017 nasz klub będzie nadal tak liczny, a tematy ciekawe i zdobędziemy jeszcze więcej wiedzy o tym wielkim, pięknym i tajemniczym kraju.
Elżbieta Sikorska
Chiński Nowy Rok |
Nauka jedzenia pałeczkami |
Parzenie herbaty |
Zapałki na szczęście |