Wydarzenia: Zespół kultury morskiej
Spotkanie z kpt. ż.w. Eugeniuszem Daszkowskim
Spotykamy się z kapitanem żeglugi wielkiej Eugeniuszem Daszkowskim.
Kapitan Daszkowski to nie tylko marynarz, ale również były rektor Wyższej Szkoły Morskiej oraz pisarz marynista. Jako pisarz zadebiutował 70 lat temu. W swoim dorobku ma wiele książek, między innymi „Droga na kapitański mostek”. Opisuje w niej jak ciężko trzeba pracować w celu zdobycia „czterech kółek” czyli zostać kapitanem. Książka napisana jest łatwym językiem co sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem.
W trakcie spotkania kapitan z ogromnym żalem i smutkiem opowiedział nam w jakim stanie jest nasza gospodarka morska, i tak dla porównania w latach 1990-2000 flota polska liczyła 450 statków o nośności 4,5 mln DWT i zajmowaliśmy 7 miejsce na świecie. Dwa lata później nasza flota liczyła 102 statki o nośności 2 mln DWT, a w chwili obecnej posiadamy flotę składającą się tylko z 55 statków o wyporności 1 mln DWT. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że gospodarka morska w Polsce pada, co za tym idzie, pada również książka marynistyczna.
Oprócz pisania książek nasz gość utrzymuje kontakt z Polonią, pasjonatami morza. W ostatnim czasie otrzymał 4-kilogramową paczkę, w której znajdują się czasopisma morskie „Morze i Polonia” wydania z 1939 r. (z pewnością znajdą się one w Muzeum Morskim).
W latach 1972 - 1975 kapitan awansuje na stanowisko rektora Wyższej Szkoły Morskiej. Z pewnością wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że statek „Kapitan Ledóchowski” – szkoleniowy statek szkoły zacumowany przy Wałach Chrobrego znalazł się w Szczecinie dzięki zdeterminowanej postawie ówczesnego rektora.
Na wydanie czekają dwa rękopisy „Kalejdoskop morski” i „Feralny rejs”.
Kapitan Daszkowski to cudowny mówca i narrator.
Panie kapitanie życzymy 100 lat i dalszej weny twórczej.
Ewa Tlolka
Autor zdjęć: Stanisław Bartosik