Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Złoty Szlak Szczecina
Złoty Szlak Szczecina
Dnia 06.05.2016 poprowadziłam członków Zespołu Miłośników Przyrody Złotym Szlakiem.
Ten szlak zaczyna się od Zamku Książąt Pomorskich i dochodzi do Różanki na osi wschód – zachód, biegnący przez centrum Szczecina, a więc przez pl. Żołnierza Polskiego, pl. Lotników i dalej al. Papieża JPII, pl. Grunwaldzki, Urząd Miasta, Jasne Błonia z obszernym trawnikiem i w końcu park im. Jana Kasprowicza z Różanką.
Spotkaliśmy się przy pomniku księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki – córki króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Po omówieniu jego zasług i jego małżonki Anny, udaliśmy się na spacer Złotym Szlakiem. Opisywałam obiekty godne szczególnej uwagi jak: kościół p.w. św. Piotra i Pawła, Muzeum Przełomy z pomnikiem p.n. Anioł Wolności, Bramę Królewską oraz dwa oddziały Muzeum Narodowego. W al. Kwiatowej omówiłam tablicę pamiątkową poświęconą harcerzom istniejącym w Szczecinie przed II wojną światową. Doszliśmy do pomnika Wdzięczności poświęconemu żołnierzom radzieckim, którzy wyparli Niemców ze Szczecina 26.04.1945 r. Na pl. Lotników zachwycaliśmy się renesansową kopią pomnika Kolleoniego na koniu, by dojść do pomnika Marynarza – symbolu miasta portowego Szczecina. Na pl. Grunwaldzkim znajdują się tablice pamiątkowe oraz wmurowana płyta mosiężna z wizerunkiem Alnitak z konstelacji Pasa Oriona. Obszerna informacja o placach Oriona umieszczona jest na mojej zakładce PRZEWODNIK TURYSTYCZNY po SZCZECINIE.
Place i przyległe do nich ulice powstały po likwidacji twierdzy, jaką był Szczecin do 1873 r.
Idąc aleją Papieża Jana Pawła II w kierunku Różanki, podziwialiśmy piękne drzewa i krzewy. Po obu stronach alei znajdują się okazałe budowle wzniesione na przeł. XIX/XX w. w stylu neorenesansowym i secesyjnym. Z prawej strony stoi gmach Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego wzniesiony z czerwonej cegły z elementami jasnego piaskowca. Aleję Papieża JPII zamyka ogromny gmach Urzędu Miasta o kolorze szpinakowym. Za gmachem znajduje się duży teren o nazwie Jasne Błonia, na którym znajdują się dwie fontanny, pomnik papieża Jana Pawła II upamiętniający Jego wizytę w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. i pomnik Czynu Polaków inaczej - Trzech Orłów. Dalej to już rozpoczyna się park im. Jana Kasprowicza z Teatrem Letnim i Różanką. W parku jest wielka ilość egzotycznych drzew i krzewów, wzbudzających zachwyt zwłaszcza w maju. W Szczecinie zieleń zajmuje 25 % obszaru miasta.
Uczestnicy, choć nieco zmęczeni z powodu upału, z zainteresowaniem zwiedzali Szczecin na Złotym Szlaku.
W podziękowaniu otrzymałam wiązankę z pięknych orchidei.
Weronika Ryba
Zdjęcia Radek Kleszczewski