Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Jezioro Szmaragdowe
Sprawozdanie ze spotkania nad Jeziorem Szmaragdowym
Zespół Miłośników Przyrody nowy rok akademicki 2016/2017 powitał w jesiennej scenerii Parku Krajobrazowego Puszczy Bukowej nad Jeziorem Szmaragdowym.
Program naszego spotkania przygotowany przez naszą koleżankę Elę Kędzierską – Kawę był tak ciekawy i różnorodny, że bez wątpienia spodobał się każdemu z jego uczestników. Było bowiem coś dla ducha jak i ciała.
Na początek udaliśmy się z naszą przewodniczką na polanę Widok, z której można podziwiać piękną panoramę Szczecina. Pogoda nam tym razem dopisała, więc mogliśmy bez trudu rozpoznać najważniejsze obiekty i zabytki naszego miasta.
Następnie wybraliśmy się na spacer trasą edukacyjną, z której mogliśmy podziwiać uroki Jeziora Szmaragdowego, które w oprawie przebarwiających się już powoli drzew może przypominać drogocenny klejnot. Piękne, kolorowe zabarwienie wody spowodowane jest bowiem odbijaniem się promieni słonecznych od białych, kredowych skał, które stanowią jego dno. W krajobrazie Puszczy Bukowej dominują lasy bukowe ( buczyna pomorska ), ale w wyniku różnych warunków środowiska wyróżnia się tutaj aż 150 zespołów roślinnych z licznymi gatunkami roślin objętych ochroną gatunkową. Żyje tu także wiele gatunków chronionych prawnie zwierząt.
W Puszczy Bukowej licznie występują nietoperze, które mają tu swoje zimowiska i właśnie te ssaki były tym razem obiektem naszego zainteresowania.
W Centrum Edukacji i Informacji Turystycznej wysłuchaliśmy bardzo interesującej prelekcji pani mgr Karoliny Ignaszak, która przekazała nam wiele ciekawych informacji o biologii i zwyczajach tych niezwykle ciekawych i pożytecznych zwierząt. Niestety od setek lat te ssaki są obiektem wielu fałszywych mitów, budzą lęk i niechęć ludzi oraz były obiektem brutalnej eksterminacji. Ich znaczenie w biocenozie jest nieocenione, powinniśmy im okazywać życzliwość z uwagi na to, że w znaczący sposób ograniczają populację owadów i to tych, których nie tępią ptaki, bo przecież polują o zmierzchu i nocą. Dość przytoczyć, że jeden osobnik w ciągu nocy może zjeść od 2000 do 3000 owadów co daje imponującą ilość 825 tysięcy w ciągu roku. Uwalniają nas od uciążliwych komarów, meszek, czy muchówek. Powinniśmy więc stwarzać im jak najlepsze warunki do życia, chroniąc ich miejsca bytowania i zachęcać do zamieszkania, zakładając im specjalne domki a wówczas na pewno się nam odwdzięczą .
W Centrum Edukacji i Informacji Turystycznej mieliśmy tego dnia także okazję spotkać się, obejrzeć pamiątki i wysłuchać niezwykłych wspomnień harbińczyka, pana Jana Zienkowicza, członka tutejszego Stowarzyszenia Poszukiwawczego, a także obejrzeć wystawę o Polskiej Flocie Wojennej ze zbiorów pana Mirosława Borowskiego.
Nasze pierwsze po wakacjach spotkanie zakończyliśmy ogniskiem przy kiełbaskach i innych przysmakach, którymi uraczyła nas organizatorka tego bardzo ciekawego spotkania.
Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
Zdjęcia: Radosław Kleszczewski