Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
STORCZYKI
Sprawozdanie ze spotkania z dnia 04.03.16
Spotkanie Zespołu Miłośników Przyrody rozpoczęliśmy od złożenia życzeń i odśpiewania 100 lat naszej solenizantce Kazimierze. Nawet temat spotkania idealnie wpasował się do tych życzeń jak i do zbliżającego się święta naszych pań, bo były nim piękne i egzotyczne kwiaty, jakimi są storczyki.
Jeszcze nie tak dawno storczyki zwane orchideami, były symbolem nieosiągalnego luksusu, niezwykłości i tajemniczości. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu jaki się dokonał w ogrodnictwie możemy je spotkać prawie w każdym centrum ogrodniczym i hipermarkecie.
Zapoznaliśmy się z bardzo ciekawą historią tych roślin, ich pochodzeniem, budową i biologią, a także charakterystyką zaprezentowanych na slajdach najbardziej znanych i spotykanych w uprawie rodzajów i gatunków tych przepięknych kwiatów. Storczyki nie tylko cieszą nasze zmysły, ale ich piękno i doskonałość wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a panie domu bardzo często używają przecież owoców storczyka wanilii do aromatyzowania wypieków i deserów.
Storczyk to przedstawiciel jednej z najbogatszych i najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie roślin. Rodzina storczykowatych liczy 10-30 tysięcy gatunków i ponad 70 tysięcy odmian uprawnych. W warunkach naturalnych spotykamy je na wszystkich kontynentach z wyjątkiem regionów pustynnych i podbiegunowych. Mają one wręcz niewiarygodne zdolności adaptacyjne, stąd też taka wśród nich różnorodność gatunków. Zdumiewa wśród storczyków nieskończona wprost różnorodność ich kształtów, kolorów, faktur i zapachów. Można wśród nich spotkać kwiaty tak małe, że mieszczą się na główce od szpilki, ale i ogromne o średnicy prawie 1m. I co ciekawe – mogą zmieniać zapach w zależności od pory dnia, a ich nasiona są najlżejsze ze wszystkich roślin świata.
Te przepiękne rośliny, a właściwie ich kwiaty obejrzeliśmy na kilkudziesięciu slajdach. Nasz zachwyt wzbudziły urokliwe Catleye, w tym jedna z nich nazwana imieniem polskiego odkrywcy orchidei – Józefa Warszewicza. Podziwialiśmy wytworne Dendrobia, Vanilie, czy też storczyk Vanda o urzekających dość rzadkich wśród orchidei niebieskich kwiatach, a także zachwycające elegancją kształtów Masdevallie, mroczne Dracule, czy też storczyki o niezwykłych kwiatach przypominających meduzy. A były jeszcze wśród tego grona urocze sabotki, zwane także pantofelkami Wenus, Oncydia, fanelopsisy, czy też powszechnie spotykane w kawiarniach całego świata dystyngowane Cymbidia, a także wiele innych, niezwykłych i równie pięknych gatunków tych roślin.
Zapoznaliśmy się też z zagrożeniami na jakie są narażone te rośliny rosnące w warunkach naturalnych w wyniku nieekologicznej działalności człowieka.
Opracowanie i prelekcja – Aleksandra Bruske- Wasiukiewicz
Slajdy wyświetlał – Radek Kleszczewski
Bartholina |
Bulbophyllum medusae |
Dendrobium tobaense |
Dracula vampira |
Monkey face |
Slipper sp |