przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Zakończenie roku w Arboretum w Glinnej – 17.06.2019r.

 Zakończenie roku w Arboretum w Glinnej – 17.06.2019r.

Mijający rok akademicki 2018/2019 pożegnaliśmy ogniskiem w niezwykłym otoczeniu przyrody w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej. Zanim jednak rozpoczęliśmy zasłużone wakacje trzeba było jeszcze przyswoić sporą dawkę wiedzy o tym niezwykłym miejscu. Udaliśmy się więc z pracownikiem z Nadleśnictwa Gryfino na ostatni w tym roku spacer edukacyjny. Nasza przewodniczka poprowadziła nas alejkami arboretum pokazując i omawiając najciekawsze jego okazy. Poznawanie rozpoczęliśmy oczywiście od słynnego mamutowca olbrzymiego, który jest symbolem tego ogrodu. To wprawdzie długowieczne mogące dożyć 3500 lat drzewo, ale w naszym klimacie któregoś roku przemarzło i pozostał z niego jedynie kilkunastometrowy pień. Młodsze i mniejsze osobniki rosną w głębi ogrodu i mieliśmy możliwość je zobaczyć oraz sprawdzić jak miękka w dotyku niczym mamucie futro jest ich kora. Kolejne ciekawe tutejsze drzewo to największa w Polsce jodła olbrzymia. Długa i wielka rysa biegnąca wzdłuż jej pnia to dla odmiany ślad po uderzeniu pioruna. W arboretum znajdziemy wiele drzew i krzewów pochodzących z Chin. Wśród nich jest dobrze nam znana paulownia cesarska. W Chinach jest wyjątkowo ceniona i często sadzona przy domach, jako drzewo przynoszące szczęście. Zgodnie z chińskim zwyczajem przyjście na świat dziewczynki upamiętniano posadzeniem paulowni, którą w dniu jej ślubu ścinano a z drzewa wyrabiano niezbędne w nowym gospodarstwie sprzęty.

Niestety, przekwitły już magnolie te wyjątkowe ozdoby arboretum.Te pięknie kwitnące drzewa to jedne z pierwszych roślin kwiatowych na ziemi. Znajduje się tutaj około 22 gatunków tych drzew a wśród nich magnolia lekarska. Obejrzeliśmy liczne tutaj ostrokrzewy kolczaste - krzewy, które w wielu religiach i kulturach są przedmiotem kultu. A także tulipanowca chińskiego o charakterystycznych liściach, pokrytego kolcami kolcosiła drzewiastego, biało kwitnącą stewarcję czy też charakteryzującego się ciekawą fakturą kory orzesznika pięciolistkowego. Zachwycał nas obsypany niezwykle efektownymi, białymi, ale nie kwiatami tylko podsadkami kwiatowymi dereń Kousa a także kwitnąca kłokoczka południowa, której białe kwiaty przypominają kwiaty konwalii. Zapoznaliśmy się z nowo powstającą częścią ogrodu, w której ma się znajdować kolekcja rożnych gatunków buków, jako nawiązanie do Puszczy Bukowej. Ogród Dendrologiczny znajduje się bowiem na jej obrzeżach. W tej części ogrodu rosną także wielkie czereśnie, owocami których mogliśmy się do woli częstować. Przechodziliśmy koło stawu, w którym rośnie chroniona roślina wodna kotewka orzech wodny, której owoce są jadalne.

Po zwiedzaniu Ogrodu Dendrologicznego poświęciliśmy trochę czasu, aby podsumować naszą całoroczną pracę oraz podziękować osobom, które w tym roku były szczególnie zaangażowane w przygotowanie naszych spotkań, prezentacji oraz wycieczek. Omówiliśmy także wstępne propozycje planu pracy na kolejny rok akademicki. Pożegnaliśmy upływający rok akademicki ogniskiem przygotowanym przez pracowników nadleśnictwa.Były to miłe chwile spędzone przy pieczeniu kiełbasek, wspólnych rozmowach i żartach. Aż żal było opuszczać to tak piękne przyrodniczo miejsce.

W drodze powrotnej do Szczecina wstąpiliśmy do położonego na skraju Puszczy Bukowej Niemieckiego Cmentarza Wojennego w Glinnej. Pracownik opiekujący się tą nekropolią zapoznał nas z historią powstania tego cmentarza wojennego. W zbiorowych mogiłach spoczywają tutaj niemieccy żołnierze oraz ludność cywilna, którzy zginęli w trakcie działań wojennych na terenie naszego kraju. Na marmurowych tablicach można odczytać nazwiska osób, które udało się zidentyfikować. Był czas na chwilę zadumy i refleksję nad tym jak historia wpływa na los narodów. To chyba dobrze, że w tym pięknym, cichym miejscu mamy taki symbol pojednania, ale i jednocześnie ostrzeżenia dla młodszego pokolenia jak kruchy może być pokój i zarazem nasze życie.

 

Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

Zdjęcia: Julita Szutowicz

 



Buki - nowe nasadzenia

Dereń Kousa

Cmentarz Wojenny w Glinnej

Pieczenie kiełbasek na ognisku


powrót na poprzednią stronę