Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
CIEKAWOSTKI O DRZEWACH – 07.02.2020 r.
Spotkaliśmy się, aby na podstawie książki Petera Wohllebena pt. Sekretne Życie Drzew, omówić choćby jedną z ciekawostek tam zamieszczonych.
Z uwagi na szeroki zakres wiadomości zawartych w książce, a także dlatego że jest okres zimowy, postanowiłam przybliżyć nam proces opadania liści. Wszyscy wiemy, że drzewa liściaste tracą liście na zimę, ale dlaczego tak się dzieje?
Otóż, drzewa potrzebują odpoczynku. Przez całe lato, a niektóre aż do późnej jesieni, bardzo intensywnie odżywiają swoją szatę liściastą. Odbywa się to poprzez pobór energii słonecznej oraz wytwarzanie chlorofilu. Przetwarzają pobrany pokarm z powietrza i gleby na cukry i inne składniki. Jeżeli widzimy jesienią, że drzewa przebarwiają się na ferie barw, to świadczy o tym, że zaprzestały pobierać pokarm oraz wodę. Odsyłają chlorofil z liści do pnia i korzenia. Liście pozbawione pokarmu i chlorofilu, przebarwione na kolor żółty, czerwony i brązowy opadają.
Są drzewa, które się nie przebarwiają, gubią liście w pełni zielone. Są to np. olchy i czarne bzy. Robią tak dlatego, że rosną na podłożach bagiennych, które są bogate w wodę i składniki pokarmowe.
A co z drzewami iglastymi? Otóż one też gubią swoją szatę zieloną ale inaczej. Zachowują odpowiedni cykl. Każde drzewo ma swój cykl; np. jodły zachowują cykl dziesięcioletni. Polega to na tym, że igły, które wyrosną w tym roku, to opadną za 10 lat. Te co wyrosły 10 lat temu, to opadną w tym roku. Sosny mają cykl trzyletni, a popularne świerki sześcioletni. Jedynie ulubione przez nas modrzewie gubią swoją zieloną szatę corocznie.
To tyle w skrócie o ciekawostkach opisanych w książce. Zachęcam do zapoznania się z całą jej treścią.
Tekst: Krystyna Byrda
Foto: Julita Szutowicz