przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wykład o ziołach

                                          Wykład o ziołach w Zespole Miłośników Przyrody – 03.03.2017r.

Marcowe spotkanie Zespołu Miłośników Przyrody było wyjątkowe z uwagi na to, że naszym gościem była pani profesor dr hab. Dorota Jadczak, kierownik Katedry Ogrodnictwa Wydziału Kształtowania Rolnictwa i Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pani profesor w swoim bardzo ciekawym wykładzie podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat ziół.
Człowiek od tysięcy lat poznawał i wykorzystywał do różnych celów rośliny, które spotykał w swoim otoczeniu. Rośliny stanowiły w życiu ludzi niezwykle ważny element związany bardzo ściśle z całym jego życiem od narodzin aż po kres istnienia. Surowce zielarskie były częścią magicznych rytuałów, funkcjonowały w mitach i legendach, które przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. W czasach nam współczesnych ziołolecznictwo i wiedza o ziołach przeżywa swoisty renesans. W ostatnich latach nastąpiło bowiem zmniejszenie zaufania do powszechnie stosowanych w lecznictwie preparatów syntetycznych i wyraźny coraz bardziej powszechny nawrót do metod naturalnych w szczególności zaś do ziołolecznictwa. Co ciekawe, zastosowanie nowoczesnych badań tak fitochemicznych jak i farmakologicznych w pełni potwierdza znane od wieków z przekazów ludowych lecznicze działanie ziół.
Aktualne jest więc cały czas stwierdzenie wielkiego, XVI - wiecznego lekarza i przyrodnika Paracelsusa, że nasze łąki i lasy to swoista, naturalna apteka. Trzeba tylko wiedzieć jak te naturalne skarby wykorzystać.
Z wykładu pani profesor mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób należy postępować przy konserwacji surowców zielarskich aby zachować ich cenne biologiczne właściwości. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o związkach biologicznie czynnych zawartych w ziołach - ze szczególnym uwzględnieniem olejków eterycznych, które nadają roślinom charakterystyczny aromat, a z uwagi na zawartość różnych związków organicznych mają działanie terapeutyczne.
Z wielkim zainteresowaniem próbowaliśmy rozpoznawać przygotowane przez naszą wykładowczynię próbki różnych ziół. Niektóre zadania były proste bo dotyczyły roślin powszechnie znanych, ale za to inne sprawiły nam kłopoty. Za to mogliśmy wśród nich poznać trudno dostępną i mało znaną kocimiętkę cytrynolistną.
Po tym praktycznym egzaminie uczyliśmy się o metodach wykorzystania surowców zielarskich tak, aby w pełni wykorzystać ich właściwości. Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak by się na pozór wydawało. W zależności bowiem od rodzaju rośliny i jej składu chemicznego sposób przygotowywania surowca zielarskiego musi być zupełnie inny. Potocznie mówimy wprawdzie o zaparzaniu ziółek, ale musimy wiedzieć kiedy i jak sporządzić napar, a kiedy odwar, macerat, intrat lub ekstrakt. Zapoznano nas także z metodami sporządzania smakowitych miodów leczniczych, octów, win oraz olejów ziołowych. Mieliśmy także okazję obejrzeć wiele sporządzonych przez studentów ZUT takich aromatycznych olejów ziołowych i leczniczych do zrobienia których pani profesor nas szczególnie zachęcała. Mogą one bowiem być miłym prezentem dla naszych znajomych i przyjaciół.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez nasze koleżanki i kolegów i za jego zorganizowanie dziękujemy koleżance Eli Rucińskiej. Mamy też nadzieję, że z panią profesor Dorotą Jadczak spotkamy się jeszcze nie raz

.                                                                                                                  Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

zdjęcia ze stron wwww.naturalne oczyszczanie.pl oraz
 

 

 



dziurawiec

kocimiętka

pokrzywa

rumianek


powrót na poprzednią stronę