Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Niezwykli budowniczowie i architekci
Niezwykli budowniczowie i architekci – 02.02.2018 r.
Nie znam się na ptakach, nie potrafię ich rozpoznać, więc właściwie nie powinnam o nich pisać, ale mimo to chciałabym podzielić się wrażeniami z ostatniego spotkania naszego zespołu.
Nasza koleżanka Julita Szutowicz przygotowała niezwykle ciekawą prezentację poświęconą architektonicznym talentom ptaków.
To, co nas najbardziej zaskoczyło oraz wprawiło w autentyczny zachwyt to fakt, że mogliśmy dokładnie obejrzeć, dotknąć i podziwiać ptasie dzieła sztuki budowlanej.
Nasza koleżanka, bowiem z podziwu godnym poświęceniem odszukała i zdobyła dla nas gniazda ptaków.
Ptaki to architekci znakomici. Potrafią z delikatnego budulca, jakim są źdźbła traw czy puchu zbudować misterną konstrukcję, która przecież musi być wygodnym, trwałym i bezpiecznym domem dla ich potomstwa.
Budowa gniazd to nieodłączny element życia ptaków. Niektóre budują je w trawie, wiją w gałęziach drzew, inne z kolei preferują dziuple jak na przykład gągoły lub wykopują norki w urwistych skarpach nadrzecznych jak zimorodki.
Niektórzy badacze uważają, że kształt i sposób budowy gniazda wynika z informacji zapisanej w genach, ale również doświadczenie ptaka ma w tym przypadku duże znaczenie.
Ptaki wykazują dużą plastyczność w doborze materiału do budowy gniazda.
Czasem te nowe materiały zdobyte z wielkim trudem mogą stać się niebezpieczne dla piskląt. Aby zabezpieczyć gniazdo ptaki stosują przeróżne triki. Ozdabiają i maskują je liśćmi, korą, piórkami.
Sikory modre wyścielają gniazdo lawendą, miętą lub innymi ziołami, które zabezpieczają gniazdo przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Często też jak widzieliśmy używają innych materiałów, które przypadkiem znalazły się w ich otoczeniu jak włókna piłeczki tenisowej.
Mieliśmy wyjątkową okazję obejrzeć i podziwiać gniazda kosa budowane można powiedzieć dość tradycyjnie z gałązek a także gniazda słowików. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas efektowne gniazda remiza.
Gniazdo remiza to prawdziwe arcydzieło wśród ptasich budowli.
Ma ono niezwykły wśród ptaków kształt miękkiego worka utkanego z włókien i puchu. Samiec remiza przytwierdza je do cienkich gałązek nadwodnych drzew. To wielki wyczyn zrobić takie gniazdo pomiędzy delikatnymi gałązkami zawieszonymi nad wodą. Stąd też nawet łacińska nazwa tego efektownego i fotogenicznego ptaka oznacza wiszącego mistrza. Co ciekawe po skończeniu pracy nad jednym gniazdem często przystępuje do budowy następnych. Dlaczego tak robi trudno powiedzieć. W każdym razie ilość tych zawieszonych nad wodami misternych konstrukcji często przekracza liczbę dostępnych w okolicy samic. Kiedyś te miękkie, delikatne gniazda remiza ludzie zbierali i wykorzystywali, jako papucie dla dzieci.
Takie piękne, workowate cuda znalazła dla nas nasza koleżanka.
Na wyświetlonych filmach obejrzeliśmy także zwyczaje innych ciekawych ptaków jak gągoły. Poznaliśmy zwyczaje orzechówek zwyczajnych oraz krzyżodzioba świerkowego. Są to ptaki, które przystępują do lęgów zimą. Obejrzeliśmy zwyczaje polskiego „ rajskiego ptaka, „ jakim jest niewątpliwie zimorodek, jeden z najbarwniejszych polskich ptaków.
Niezwykłymi budowniczymi są także pochodzące z Nowej Gwinei i Australii ptaki z rodziny altanników. Aby zdobyć wybrankę serca budują one niezwykle efektowne altanki, wręcz posesje często malowane na niebiesko. Prowadzące zaś do nich alejki są natomiast efektownie dekorowane i ozdabiane, co niewątpliwie świadczy o artystycznych talentach tych ptaków.
tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
foto: Julita Szutowicz
Gniazdo gąsiorka |
Gniazdo raniuszka w początkowej fazie |
Gniazdo raniuszka |
Sikorka wykorzystała materiał z piłki tenisowej |