Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Atak bobrów na Szczecin i okolice marzec 2021 r.
Jeziorko Uroczysko – dawniej Staw Wędkarski jest położone w sąsiedztwie Jeziora Głębokiego w północno - zachodniej części miasta. Jest to jeziorko sztuczne zasilane rzeczką Osówką. Jeziorko jest miejscem malowniczym niezwykle urokliwym, otoczone lasami, a kolor wody zmienia się od pory dnia i roku. Blisko pętli tramwajowej i autobusowej. Idealne dla seniorów, zakochanych i do spacerów z małymi dziećmi.
Do lat osiemdziesiątych w Szczecinie ani okolicach nie było bobrów. W tym czasie biolodzy sprowadzili na nasze podmokłe tereny kilka par celem bioróżnorodności tych obszarów.
Od kilku lat bobry zadomowiły się w Szczecinie: w okolicach Jeziora Dąbie, w rzece Odrze, Płoni, w rzece Redze, w rzece Inie. Osiedliły się także w Stawie Brodowskim, w Jeziorku Słonecznym, na Gumieńcach, a ostatnio w Jeziorku Uroczysko. Przeczytałam w internecie, że jeden z mieszkańców osiedla widział nad ranem bobra przechodzącego w okolicy ronda Gierosa, który szedł jezdnią ulicy Ku Słońcu w kierunku Cmentarza Centralnego. Szok dla przechodnia i kierowców. Bóbr ten dokonał wiele zniszczeń w drzewostanie nad Jeziorkiem Słonecznym. Pościnał drzewa młode i stare..
Na początku marca byłam na spacerze w okolicy Jeziorka Uroczysko. Nie mogłam uwierzyć, ile szkód w otoczeniu uczyniły bobry. Pogryzione, pościnane leżące drzewa, poszarpane metalowe siatki osłaniające pnie, a nawet nadgryzione korzenie w wodzie. Nad brzegiem poskładane były gałęzie, liście i kora, by je w nocy przetransportować do swego domku, czyli żeremia. Jeszcze nie tak dawno na wysepce było gniazdo łabędzi, teraz jest żeremie. Zdjęcia, które wykonałam pokazują moc ich zębów i spustoszenie w drzewostanie.
Wizerunek bobra w całości wykonane przez mieszkańca Gumieniec.
BÓBR EUROPEJSKI (łac.) CASTOR FIBER
Bóbr jest gatunkiem ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. Zajmuje obszary Eurazji. Dorosły osobnik waży do 30 kilogramów, a długość ciała wynosi do 1,10 metra. Palce u tylnych nóg mają błony pławne, a na ogonie są łuski, jak u ryby. Ogon służy do podpierania się przy siedzeniu i do sterowania. Dzięki silnie rozwiniętym siekaczom może ścinać drzewo nawet o średnicy jednego metra. Pod wodą może przebywać nawet 15 minut.
Wiedzie nocny tryb życia. Bóbr jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i monogamicznym tzn. że jeden samiec spółkuje tylko z jedną samicą i oboje rodzice zajmują się pokoleniem. Skóra bobra jest pokryta miękkim, gęstym i błyszczącym futrem. Rodzina składa się z rodziców i trzech pokoleń. Bobry są roślinożerne. Żywią się gałązkami, liśćmi, ziemniakami, trawą, nie pogardzą jabłkami. Bóbr czyni szkody w gospodarce rolnej, leśnej, wodnej, czyni szkody w liniach telefonicznych i energetycznych.
Bobry towarzyszyły człowiekowi od pradziejów. Zabijano je dla mięsa, dla futra, dla tłuszczu i wydzieliny gruczołów płciowych (strój bobrowy), który miał właściwości lecznicze.
W Polsce gatunek ten wyginąłby całkowicie, gdyby nie król Bolesław Chrobry. Zakazał polować na bobry ustanawiając straż bobrową.
W Europie bobry są pod ochroną prawną. Jest to Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej, tzw. konwencja berneńska
(Dz. U. Z 1996r. Nr 58, poz.263). W Polsce bobry są częściowo chronione, można je odławiać i przesiedlać. Ostatnio przeczytałam, że bóbr z Jeziorka Słonecznego został „eksmitowany” do Regalicy.
Opracowała na podstawie internetu – Weronika Ryba
Zdjęcia - Weronika Ryba i mieszkaniec Gumieniec
Bóbr na ul. Ku Słońcu |
Budowa żeremi |
Drzewo uleło bobrowi |
Gryzienie od korzeni |
Jeziorko Uroczysko |
Nadryzione drzewo |
Przyotowany budulec na żeremię |
Wierzba Płacząca - warkocze |