przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wycieczka plenerowa po Puszczy Bukowej ( 05.04.2019 r. )

Pomimo początkowych trudności komunikacyjnych, spowodowanych poważnym wypadkiem przy Bramie Portowej, uczestnicy naszej wycieczki na czas dotarli na miejsce zbiórki, dzięki sprawnej organizacji Andrzeja i koleżanek z Prawobrzeża. Z ulicy Chabrowej w Podjuchach wyruszyliśmy na szlak przygotowany przez naszego kolegę. My, kobietki cieszyłyśmy się, że towarzyszy nam chociaż jeden osobnik płci męskiej.
Czekała na nas, pierwsza po zakończeniu zimy, wycieczka po Puszczy Bukowej, podczas której witały nas wspaniałe okazy buków, od których puszcza swoją nazwę wywodzi. Drzewa te są imponujące, często stoją tak wyprostowane i w licznym towarzystwie, że przypominają pułk doborowych żołnierzy. Urozmaicony krajobraz jest piękny o każdej porze roku. Spotyka się szereg zarówno łagodnych jak i wysokich pagórków oraz wąskie i szersze dolinki a także wąwozy. A wszystko to poprzetykane zostało przez Matkę Naturę głazami o niesamowitych kształtach i różnych rozmiarach.
Jednym z celów, do którego zmierzaliśmy, był „Szwedzki kamień” stanowiący swoisty pomnik przyrody. Po drodze - wędrując wzdłuż strumienia i pokonując spore wzniesienie - dotarliśmy do „Dębu Myśliwych”. Pokonywaliśmy ustaloną przez Andrzeja interesującą trasę wiodącą przeważnie szlakami turystycznymi o różnej barwie: czarnej, żółtej, niebieskiej.
Do „Szwedzkiego kamienia” doszliśmy serpentyną, a pod koniec musieliśmy pokonać stromy pagórek, na którym ten narzutowy głaz się usadowił. Jego niecodzienny kształt i imponująca wielkość skusiły do przeprowadzenia sesji fotograficznej. Wysiłek nam się opłacił.
Trafiliśmy na wyjątkowo ciepłą, sięgającą ok.20st. C, pogodę. Jak na tę temperaturę prawie wszyscy byliśmy zbyt ciepło ubrani; trzeba było zdejmować kurtki. Mimo zmęczenia humory nam dopisywały. Cieszyły nas liczne oznaki wiosennej pory - różnorodny świergot ptaków, bujnie kwitnąca roślinność, a zwłaszcza białe i żółte zawilce i fiołki. Część naszej trasy wiodła przez urozmaicony obszar: „Natura 2000 Wzgórza Bukowe”, „Rezerwat Przyrody Bukowe Zdroje im. prof. Tadeusza Dominika” oraz małą pętlą po „Szwedzkim Bruku”.
Finałem wycieczki było ognisko na „Polanie Słonecznej” w pobliżu Jeziora Szmaragdowego w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”. Niestety jezioro to podziwialiśmy tylko z góry, gdyż obecnie nie jest dostępne dla turystów z powodu remontu uszkodzonego nabrzeża.
Pomimo zmęczenia, przecież pokonaliśmy trasę licząca ponad 9 km, część uczestników z Andrzejem na czele z zapałem zorganizowała opał na ognisko, zbierając leżące w pobliżu szczapy drewna. Prym wiodła w tym niezmordowana Bronia. Kiedy już opał był zgromadzony, Andrzej sprawnie rozpalił ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Znalazł się też pyszny chleb , kiszone ogórki, musztarda oraz rezerwowe kiełbaski, którymi się częstowaliśmy. Na zakończenie Andrzej, nasz wspaniały organizator, powiedział, że wszyscy spisywaliśmy się dzielnie. Jeśli tak, to możemy sądzić ,że zorganizuje on nam kiedyś jeszcze nie jedną, równie atrakcyjną wędrówkę po tej uroczej kniei. Załączam na zakończenie wiersz, który napisałam niegdyś, gdy zauroczona pięknem i tajemniczością Puszczy Bukowej, przemierzałam jej szlaki z Zespołem Krajoznawczym „Wędrownicy”.

Wiersz o Puszczy Bukowej

Gdy odwiedzamy Puszczę Bukową,
mijamy wokół swojskie krajobrazy,
strumyk Chojnówki cichutko szemrze,
a wokół sterczą wspaniałe głazy.
Tu pagórki, strome wzgórza, a tam - jary,
jakieś krzewy, liczne drzewa, w tym buk stary,
a poza tym, czy ktokolwiek w to uwierzy,
że ta Puszcza – to ostoja nietoperzy?
Przyjdźmy podziwiać szmaragd jeziora,
„Oczko Luizy”, przełęcz, jaskinie…
lecz pamiętajmy, że to skarb wspólny.
A więc niech przetrwa, niech nie zaginie!

Opis i zdjęcia: Jolanta Adamczyk



Białe i żółte zawilce.

Jezioro Szmaragdowe.

Kwitnace drzewa na szlaku

Strzeliste buki


powrót na poprzednią stronę