Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Wycieczka do Torunia
Wycieczka do Torunia i Chełmna – 19 – 21.05.2017 r.
Wycieczkę przygotowali w najdrobniejszych szczegółach nasi koledzy Henryk Smentek i Ela Kawa-Kędzierska. Henryk zna Toruń bo to jego rodzinne miasto, Ela – wspaniały organizator. Zostaliśmy wyposażeni w plan wycieczki, którego realizacja przeszła nasze oczekiwania.
Dzień pierwszy - Toruń
To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce a może i w Europie. Perełka architektury gotycko-renesansowej. Miasto Kopernika. Nie zniszczone w I ani w II wojnie światowej. Toruń, ok. 200 tysięczne miasto, odwiedzany jest corocznie przez ok. 1,6 mln turystów. Gotyk na dotyk. Miasto wpisane na listę UNESCO. Miasto, które najprężniej się rozwija w woj. kujawsko-pomorskim. Odwiedzamy Muzeum Tony Halika, Planetarium, Kościoły św. Jakuba, Mariacki, dotykamy średniowiecznych murów, urzekają nas bramy i baszty, pałace Fengerów i Dąmbskich, oglądamy smoka toruńskiego, kupujemy znane pierniki.
Drugi dzień – Ciechocinek
Nasi organizatorzy zadbali o nasze zdrowie i kondycję. Spacer wokół tężni działa relaksująco, pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, nadciśnieniu tętniczym, nerwicy, alergii, wyczerpaniu. Tężnie należą do naszych narodowych tradycji, zbudowane w Ciechocinku z inicjatywy St. Staszica a zaprojektowane przez prof. Akademii Kieleckiej Jakuba Graffa. Stąd udajemy się do Sanktuarium ojca Rydzyka – to Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, świątynia katolicka o.o. redemptorystów zbudowana w latach 2012 – 2016 jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II.
Dzień trzeci – Zamek Bierzgłowski i Chełmno
Po wykwaterowaniu z gościnnego hostelu wyruszamy do miejscowości oddalonej o 17 km od Torunia – Zamek Bierzgłowski. Jest własnością Kurii Diecezjalnej w Toruniu. Zbudowany w XIII w. przez Krzyżaków. Doskonale zachowane mury, wokół sucha fosa, dawniej były tu mosty zwodzone. Gotycki charakter zamku podkreśla niezwykle ciemna portalowa rzeźba z ok. 1305 r. oraz ostrołukowe sklepienia. Spacerujemy po parku, który rozciąga się za dobrze zachowanymi, grubymi murami obronnymi. Interesuje nas nie tylko historia ale i przyroda. Koleżanka Weronika Ryba jest w swoim żywiole. Pokazuje pomniki przyrody. Jest tu 300- letni wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, parczelina trójlistkowa.Rośnie tutaj także kłokoczka kaukazka bardzo ciekawa roślina,jej nasiona służyły kiedyś do wyrobu różańców, obok sosna siwa z trzema igłami i charakterystyczną szyszką. A więc przyrodnicy znaleźli też tu coś dla siebie.
Około południa jesteśmy w Chełmnie. To miasto przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Miasto zakochanych, miasto miłości, miasto z bogatą historią, pełną zabytków. Chełmno odegrało ważną rolę w historii Polski i Zakonu Krzyżackiego. Świetność Chełmna to XIII/XIV w., zachowany szachownicowy układ ulic. Chełmno nazywane jest małym Krakowem lub „polskim Careassonne”. Wznosi się na dziewięciu wzgórzach, leży na szlaku gotyku ceglanego i na szlaku Związku Miast Hanzeatyckich. Tu na największym rynku Pomorza zwiedzamy perłę architektury renesansowej – ratusz, wraz z miarą długości „prętem chełmińskim” liczącym 4,35 m. Niezwykłą atrakcję stanowi Park Miniaturowych Zamków Krzyżackich. Chełmno to miasto św. Walentego, św. Rocha, św. Nepomucena, tu kształcił się Mikołaj Kopernik, tu pracował wybitny polski lekarz Ludwik Rydygier.
Niezapomniane wrażenia i wspomnienia pozostaną na długo w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy naszym organizatorom i czekamy na dalsze propozycje
.
Tekst: Ewa Fabiańczyk Foto: Ewa Drozd-Pokorska
Ciechocinek |
Zamek Bierzgłowski |
Toruń |
- 300 - letni wiąz szypułkowy |
Chełmno |