przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Owadzi świat wokół nas – 06. 03.2020r.

Na prezentację Radosława Kleszczewskiego szczególnie czekaliśmy wiedząc, że nasz kolega na pewno nas czymś specjalnym zaskoczy. I nie pomyliliśmy się w swoich oczekiwaniach. Radek od wielu lat pasjonuje się fotografią. Jest autorem wielu ciekawych zdjęć i pionierem, który wprowadzał do naszych spotkań multimedialne nowinki.
Tym razem nasz kolega przygotował nam prezentację pod zagadkowym tytułem „ Owady w ogrodzie taty”. Przedstawiała ona zdjęcia owadów, które można spotkać w Jego ogrodzie. Jednak ku naszemu zaskoczeniu zdjęcia nie były tym razem dziełem Radka, ale Jego córki Wiesławy. Ciekawe zdjęcia Pani Wiesławy potwierdziły znane powiedzenie, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Byliśmy pod wrażeniem wyjątkowo pięknych zdjęć, które mistrzowsko eksponowały piękno owadziego świata. Świata, który jest tak blisko nas, wystarczy tylko mu się dobrze przyjrzeć. Byliśmy pod wrażeniem ogromu pracy, jaką autorzy wykonali uwieczniając tak szeroki przekrój różnorodnych rodzajów i gatunków owadów. Należy tutaj dodać, że każde z zaprezentowanych zdjęć opatrzone zostało profesjonalnym komentarzem. Wbrew pozorom to wcale nie takie proste zadanie i wymaga sporej wiedzy.
Owady to jedne z najciekawszych zwierząt na kuli ziemskiej. Ich liczebność a także różnorodność jest wyjątkowa. Dotychczas sklasyfikowano około jednego miliona gatunków, ale przypuszcza się, że jeszcze kilka milionów gatunków nie zostało zbadanych. Owady stanowią znacznie więcej niż połowę wszystkich żywych organizmów na Ziemi, więc też ich znaczenie jest niebagatelne. Należy też podkreślić, że są to organizmy bardzo stare ewolucyjnie. Były na naszej planecie już 400 milionów lat temu.
Owadzi świat w prezentacji naszego kolegi otworzyla jedna z najciekawszych a przede wszystkim wyjątkowo lubiana grupa zwierząt, jaką są motyle. Od wieków zachwycamy się ich ulotnym wdziękiem i pięknem. Kolorowe wzory na motylich skrzydłach, które tak nas zachwycają i jednocześnie pozwalają nam je sklasyfikować, to przede wszystkim element swoistego kamuflażu, który pomaga im ukryć się przed wrogiem. Ulotny wdzięk i motyle piękno perfekcyjnie uchwyciła autorka zdjęć. Mieliśmy okazję podziwiać i poznać nie tylko wiele gatunków naszych rodzimych gatunków motyli, ale także niektóre ich formy rozwojowe. Obejrzeliśmy tak wiele gatunków, że nie sposób wszystkich wymienić. Ale oczywiście były wśród nich te najczęściej spotykane na naszych działkach i w ogrodach.Wśród nich znany wszystkim latolistek cytrynek. Ten jeden z bardziej znanych motyli łatwo rozpoznawalny z uwagi na jego cytrynowo - żółty kolor pojawia się, jako pierwszy wczesną wiosną. A gdy jest wyjątkowo ciepło to pierwsze osobniki możemy zaobserwować już w lutym.
Podziwialiśmy także piękne motyle z rodziny rusałkowatych jak rusałka pawik, pokrzywnik, rusałka admirał czy też przedstawiciele gatunków z rodziny czerwończyków oraz modraszków.
Nasze motyle z rodziny rusałkowatych i osetniki to jak ptaki dzielni wędrowcy, którzy na zimę odlatują na południe. Należy do nich jeden z najpiękniejszych motyli, jaką niewątpliwie jest rusałka admirał.
Obejrzeliśmy także zdjęcia innych przedstawicieli entomofauny, wśród nich powszechnie lubiane rodzime biedronki, sprzymierzeńców ogrodników w walce ze szkodnikami roślin. Były także eteryczne, tajemnicze ważki często spotykane w pobliżu zbiorników wodnych.
Odwiedzały ogród Radka także pięknie ubarwione chrząszcze z rodziny biegaczowatych a także lubiane zielone koniki łąkowe i łatwe do identyfikacji czerwone kowale bezskrzydłe, które często tworzą liczne agregacje na pniach drzew. Zaciekawienie zebranych wzbudziła plujka pospolita, owad, który ma zastosowanie w medycynie sądowej oraz padlinówka cesarska. Larwy tego owada od wieków wykorzystuje się w leczeniu trudno gojących się ran.
Zakończyła ten ciekawy pokaz chorwacka cykada i pszczoła miodna jedyny udomowiony owad mający jak wszyscy dobrze wiemy ogromne znaczenie w produkcji żywności.
Owadów na świecie i w Polsce coraz bardziej ubywa, dlatego tak ważna jest ich ochrona i stwarzanie im sprzyjających warunków do życia. Dbajmy więc o bogactwo przyrodnicze naszych działek i ogrodów. Siejmy kwiaty, zakładajmy zamiast trawników łąki kwietne i pozwalajmy rosnąć rodzimym gatunkom dzikich roślin. A wówczas owadzi świat w całym swym bogactwie będzie cieszył nasze oczy.

                                                                                                          Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
                                                                                            Zdjęcia: Radosław Kleszczewski, Jadwiga Danak



Biedronka azjatycka (1)

Larwa biedronki

Pluskwiaki

Radosław


powrót na poprzednią stronę