Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Wokół ,, Wodozbioru "
Wokół „Wodozbioru”- 06.04.2018r.
Przy pięknej słonecznej pogodzie wybraliśmy się na pierwszy wiosenny spacer w rejon Puszczy Wkrzańskiej. Naszą przewodniczką była tym razem koleżanka Alina Żarczyńska z zespołu TRAMP.
Rozwój Szczecina w ostatnich latach objął bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszar Wzgórz Warszewskich. Intensywna urbanizacja nie sprzyja jednak środowisku przyrodniczemu, więc tym lepiej, że utworzono na tym terenie Zespól Przyrodniczo- Krajobrazowy „ Wodozbiór”. Powstały w 1994 roku jest jednym z siedmiu takich form ochrony przyrody na terenie Szczecina i stał się ciekawym miejscem spacerów i wycieczek nie tylko okolicznych mieszkańców.
Z ulicy Podbórzańskiej wyruszyliśmy leśnym traktem, aby wkrótce, po niezbyt męczącym spacerze znaleźć się przy efektownej, drewnianej wieży widokowej, skąd można podziwiać prawdziwą naturę tego miejsca. Wodozbiór obejmuje teren około 65 ha łagodnie pofalowanego terenu i ma za zadanie chronić naturalny krajobraz oraz tutejsze zbiorniki i cieki wodne. To wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym panuje dzika przyroda. Rozciąga się stąd widok na mokradła i podmokłe tereny zalewowe oraz Wysoki Staw, zwany też potocznie Murowańcem lub też Wodociągami. Ten polodowcowy dzisiaj zarośnięty zbiornik był już w XVI wieku źródłem wody pitnej dla miasta. Stąd woda drewnianymi rurami płynęła aż do fontanny przy Placu Orła Białego i ulicy Farnej. Na początku XX wieku znów stał się rezerwuarem wody pitnej dla Szczecina. W tym celu otoczono go betonowym murem i zbudowano niezbędną infrastrukturę hydrotechniczną w tym dwie wieże ciśnień.
Resztki tych murów oraz pozostałych technicznych budowli możemy do dzisiaj obejrzeć, gdy znajdziemy się przy jego trudnodostępnych brzegach. Mamy wówczas wrażenie, że jesteśmy w miejscu tajemniczego uroczyska.
Na tutejszych podmokłych ( jak mogliśmy się przekonać) łąkach źródła ma potok Gręziniec, który płynąc przez Podbórz i dalej ulicą Górną wpada do Odry a także Sienniczka mały, częściowo już wyschnięty ciek wodny, dopływ Gręzińca. Wodozbiór pełni także rolę korytarza ekologicznego dla różnych gatunków ssaków, płazów i gadów a także miejsca lęgowego ptaków wodnych.
Przy zbiornikach występuje tutaj typowa roślinność przybrzeżna, to zbiorowiska trzcin, pałek oraz turzyc. Na całym obszarze spotykamy rozproszone kępy brzóz, wierzb oraz dębów. W miejscach piaszczystych rośnie tutaj sosna, żarnowiec miotlasty oraz występują murawy napiaskowe.W drogę powrotną udaliśmy się tym razem przez osiedle Bukowo po drodze podziwiając naturalne krajobrazy tych okolic.
Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
Zdjęcia: Alina Żarczyńska, Julita Szutowicz
Wokół Wodozbioru |
Wycieczka Wodozbiór |
Wysoki Staw |