przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Moje spotkania z ptakami” – 04.02.2022 r.

„ Moje spotkania z ptakami” to tytuł krótkiego filmu, w którym chciałam pokazać moją nimi fascynację.
Ptaki są naszymi zachwytami, myślami, marzeniami, bogami. Człowiek w całej swojej historii był i jest zafascynowany ptakami. Tak było od zawsze, choćby dla przykładu egipski bóg nieba, Horus - czczony pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła. Czy też anioły – skrzydlate byty duchowe w wielu religiach, które służą i na różne sposoby wypełniają zamysły Boga.
Ptaków jest więcej niż ludzi. Szacuje się, że na świecie żyje około 9700 gatunków.
W Polsce na listę krajowej awifauny wpisano (31 grudnia 2020 roku) 463 gatunki ptaków.
Z tych 463 to również gatunki, które w Polsce były widziane tylko jeden raz (należą do tzw. gatunków zalatujących, np. słowik syberyjski, czy bielik wschodni).
Status gatunku w Polsce określa, czy ptak jest:
lęgowy (powyżej 100 par)
lęgowy sporadycznie (do 100 par)
aktualnie nielęgowy (nie obserwowano lęgów od 2008 r., wcześniej – sporadycznie lęgowy)
pojawiający się regularnie (podczas jesiennych i wiosennych wędrówek lub na zimowiskach)
zalatujący (pojawia się nieregularnie podczas przelotów)
zalatujący wyjątkowo (obserwowany do pięciu razy)
dawniej lęgowy lub zalatujący – obserwowany w stanie dzikim w latach 1801–1950.
Dotychczas stwierdzono gniazdowanie u nas 258 gatunków ptaków. W latach 2008–2012 gniazdowało łącznie około 84 do 106 milionów par ptaków, a najliczniejszym gatunkiem jest skowronek którego populację szacuje się na około 11,1 do 13,6 miliona par. Czy to dużo? Czy to za dużo? Skąd te pytania? Bo stale zabijamy ptaki. Stale na nie polujemy.Do ptaków strzela się dla:
mięsa,
sportu,
trofeów,
kiedyś dla piór (prawnie zabronione, niemniej dalej dla piór zabijane są orły przednie).
Z 13 gatunków łownych najwięcej ginie bażantów, kaczek i gęsi. Około 0,5 miliona ptaków rocznie ginie z rąk myśliwych, a co najmniej drugie tyle umiera w wyniku ran, zatrucia ołowiem, traumy. Jeszcze 40 lat temu populacja kuropatwy liczyła 7,5 miliona par. Obecnie jedynie 100 tysięcy par. Kuropatwę i głuszca próbuje się hodować sztucznie i wypuszczać na wolność, ale te ptaki słabo sobie radzą w środowisku naturalnym.
Monitoring Ptaków Polski, koordynowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, obejmuje rozbudowany system pomiarów i obserwacji, umożliwiający ocenę stanu krajowej populacji chronionych gatunków z uwzględnieniem obszarów chronionych sieci Natura 2000.
Informacje na temat różnorodności i liczebności awifauny zbiera się również w czasie corocznego „ptakoliczenia” oraz w wyniku prac badawczych ośrodków naukowych.
Ja miałam okazję przyglądać się, i w niewielkim stopniu ale jednak brać w nich udział, badaniom ornitologa, pana dr Piotra Piliczewskiego. Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie badana była populacja sikor (pomiary metryczne ciała, grubość tkanki tłuszczowej, wiek, obrączkowanie oraz zbieranie informacji zwrotnych). Prace na Cmentarzu zostały już ukończone. Trwały 5 lat. W ich wyniku zaobrączkowano 5275 ptaków, w tym 3786 bogatek i 968 modraszek. Pozostałe to ptaki, które przypadkowo wpadały w siatki. Obecnie trwa opracowywanie wyników tych badań. Nowy projekt realizowany przez pana Piotra Piliczewskiego, to badanie populacji mew „miejskich” w Szczecinie (mewy siwej, mewy srebrzystej i mewy śmieszki).

                                                                                                            Tekst i zdjęcia : Julita Szutowicz



Moja pierwsza mewa

Piotr Piliczewski z młodą mewą szarą

Pomiar długości skrzydła zięby

Sikora sosnówka


powrót na poprzednią stronę