przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Kołobrzeskie Solne Bagna – 06.066.2022r.

W dniu 6 czerwca 2022 pojechaliśmy na wycieczkę, aby poznać niezwykłą osobliwość przyrodniczą - kołobrzeskie Solne Bagno. Tam wyruszyliśmy trasą pieszo - rowerową z okolic sanatorium Arka, podziwiając po drodze niezwykłość tego miejsca. Stojąca tu przez większą część roku woda osłabia system korzeniowy drzew, które przewracając się i wyginając tworzą ciekawe kształty. Rosną tu drzewa liściaste - buki zwyczajne, wierzby, dęby, często porośnięte powojnikiem pnącym czy bluszczem pospolitym.
Rośnie tu też trzcina, turzyca, rokitnik zwyczajny, krwawnik, rzeżucha łąkowa.
Solne Bagno to także teren, który jest ostoją różnorakiego ptactwa. Trzciny i zarośla pełne są mniejszych i bardziej pospolitych ptaków - sikora, raniuszek, trzciniak, wodnik.
Jest to także ostoja orlika pospolitego, perkoza rdzawoszyjego, bąka, żurawia, jastrzębia gołębiarza, myszołowa zwyczajnego.
Stwierdzono tu niemal 200 gatunków ptaków. Nas szczególnie zachwyciły kormorany czarne na jednej z mijanych wysepek.
Naturalnie Solne Bagno jest także domem tysięcy żab i wielu gadów. Trasa wiodąca przez Solne Bagno jest niezwykle malownicza, toteż pasjonaci fotografowania zrobili wiele zdjęć.
Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie centrum Kołobrzegu z przewodnikiem. Przede wszystkim zwiedziliśmy katedrę, która jest XIV wiecznym gotyckim kościołem. W czasie wojny prawie całkowicie zniszczona, a z oryginalnych zabytków zachowały się jedynie przepiękny świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnica z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku i płaskorzeźba “Ostatnia wieczerza”.
Pod muzeum Oręża Polskiego poznaliśmy jego historię oraz ekspozycji tam się znajdujących. Są tu zbiory militariów począwszy od średniowiecza do współczesności. Zza ogrodzenia podziwialiśmy pojazdy wojskowe, samoloty, broń pancerną.
Mieliśmy także okazję podczas wycieczki poznać kołobrzeskie pomniki przyrody - metasekwoję, skrzydłorzech kaukaski, jesion wyniosły, katalpę czy rzadkość dendrologiczną araukarię chilijską, a także ogromny kasztanowiec czerwony, jeden z najpiękniejszych i najgrubszych w Polsce.
W czasie wycieczki był też czas na chwilę odpoczynku w kawiarni na świeżym powietrzu przy kawie, herbacie i pysznym cieście rabarbarowym.
Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane przez nasze organizatorki Olę Kędzierską i Olę Bruske-Wasiukiewicz.
Mieliśmy okazję zobaczyć jedną z najbardziej niezwykłych, bo stworzonych przez naturę atrakcji przyrodniczych w Kołobrzegu, oazę słonawych torfowisk, ostoję wielu chronionych gatunków ptaków, bujną i piękną roślinność.

Tekst: Elżbieta Rucińska,
Foto: Jadwiga Danak, Janina Rogiewicz



Jedna z wielu fontan.

Kołobrzeska Katedra.

Siedmioramienny świecznik z 1327 roku.

Uczestnicy wycieczki


powrót na poprzednią stronę