przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wycieczka do Wrocławia – 04.06 – 07.06.2019 r.

 

Wycieczka do Wrocławia – 04.06 – 07.06.2019 r.

część I – historia i architektura

W trakcie naszej podróży do Wrocławia zatrzymaliśmy się w Świdnicy, aby zobaczyć jeden z najcenniejszych zabytków tego miasta ewangelicki kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy zwany także Kościołem Pokoju. Jego nazwa pochodzi od Pokoju Westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Na jego mocy pozwolono ewangelikom zbudować kościoły w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Od kilkunastu lat kościół wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to największa barokowa drewniana świątynia na świecie. Mogła pomieścić w swoim wnętrzu ponad 7500 osób. Zadziwia piękny barokowy wystrój kościoła z pięknie rzeźbioną amboną, ołtarzem oraz bogato zdobionymi emporami oraz zabytkowymi siedemnastowiecznymi organami. Mieliśmy okazję poznać ciekawą historię jego powstania. Zbudowano go systemem szachulcowym w niecały rok dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu wiernych. Nieopodal kościoła wśród wiekowych lip i cisów znajduje się cmentarz z zabytkowymi siedemnastowiecznymi kamiennymi nagrobkami i pomnikami. Najcenniejsze zabytkowe epitafia umieszczone zostały wzdłuż murów świątyni. Pomimo śladów upływającego czasu i współczesnej dewastacji wciąż robią wrażenie.

Po przyjeździe do Wrocławia udaliśmy się na Ostrów Tumski, który jest najstarszą częścią miasta. W tym miejscu został założony gród, historia, którego sięga tysiąca lat. Znajduje się tutaj aż pięć gotyckich kościołów. Zwiedziliśmy najważniejszy z nich gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela zwaną Matką Kościołów Śląskich, początki, której datowane są na rok 1000. Windą wjechaliśmy na 56. metrową wieżę zakończoną tarasem widokowym, z którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz biskupie ogrody. Spacerując po Ostrowie Tumskim mijaliśmy inne zabytkowe świątynie: kościół św. Idziego oraz kościół św. Krzyża wraz ze stojącym przed nim barokowym pomnikiem św. Jana Nepomucena.

Drugi dzień naszej wycieczki to dalsze piesze zwiedzanie miasta. Wyruszyliśmy tzw. szlakiem dla wytrwałych w tym roku nawet dla bardzo wytrwałych z uwagi na upalną pogodę. Obejrzeliśmy przecudnie piękny jak go określił Józef Kraszewski wrocławski ratusz, kościół św. Elżbiety, rynek, pałac Hatzfeldów, gotycki kościół Marii i Magdaleny z charakterystycznym mostkiem między dwiema jego wieżami zwanym mostkiem pokutnic. Podziwialiśmy zabytkowe budynki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ciekawe zabytkowe kamieniczki w tym uroczą kamienicę zwaną Jaś i Małgosia. Zajrzeliśmy także na uliczkę Stare Jatki gdzie stoi niezwykły pomnik ku czci zwierząt rzeźnych. Po drodze mijaliśmy zabawne wrocławskie pomniki krasnali, które stały się wrocławskim znakiem rozpoznawczym.

Trochę czasu spędziliśmy zwiedzając Muzeum Narodowe. Z uwagi na małą ilość czasu każdy z nas wybrał z bogatych zbiorów muzeum to, co najbardziej go interesowało. Był to jednak trudny wybór z uwagi na to, że Muzeum posiada bogate zbiory sztuki europejskiej obejmujące okres od XV do XX wieku ze słynną Ewą Lucasa Cranacha oraz zbiory polskiego malarstwa oraz zabytki sztuki śląskiej.

Kolejny punkt naszej wycieczki to Panorama Racławicka jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka wciąż tak jak kiedyś budzi zachwyt i przemawia do naszej wyobraźni stwarzając jednocześnie złudzenie przebywania wewnątrz realnie dziejącej się historii. Nie obejrzeliśmy niestety wszystkich zabytków Wrocławia, bo w tak krótkim czasie nie byłoby to możliwe. Jest ich po prostu tak dużo, czego można wrocławianom tylko zazdrościć. W tym mieście czuje się jego historię. Po intensywnym zwiedzaniu wieczorami spotykaliśmy się na wrocławskim rynku i widząc tak wielkie tłumy spędzające tam mile czas żałowaliśmy, że Szczecin wciąż nie może się doczekać takiego wspólnego, klimatycznego miejsca.

 Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

Zdjęcia: Stefania Aluchna , Halina Duchewicz



Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego

Katedra św. Jana Chrzciciela

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wrocławski krasnal


powrót na poprzednią stronę