przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Pszczoły i miód

                                                                                                                    Pszczoły i miód

Ten trudny temat zobowiązała się opracować i przedstawić na spotkaniu Zespołu Przyrody kol. Janina Polankowska.
Pszczoła jest owiana mgiełką tajemnicy. Pszczoły szczególnie trudne są do zrozumienia tajników ich zoologii, roli królowej matki, podziału na robotnice i trutni, sposobu rozmnażania się. Wszystko to, co pochodzi od pszczół jest niezmiernie przydatne dla człowieka. Kojarzą się z miodem, ale dostarczają nam one wiele cenniejszych produktów, takich jak: pyłek kwiatowy zwany pierzgą, wosk, mleczko pszczele, jad i kit pszczeli najgłośniejszy wśród leków naturalnych. Rola pszczół nie jest, niestety, dostatecznie doceniana przez człowieka, który dla ich warunków życia i przetrwania jest największym zagrożeniem.
Koniecznym surowcem do powstawania miodu jest nektar, produkowany przez rośliny. Innym bogatym źródłem surowca do produkcji miodu jest spadź – wydzielina mszyc. Miód spadziowy jest na ogół bardziej wartościowy od miodu nektarowego. Pszczoła zbieraczka umieszcza pozyskaną kroplę w wolu i miesza ją ze śliną przez jakiś czas, a następnie umieszcza ją w ulu. Miód jest bogaty w dużą ilość składników odżywczych i leczniczych i im bardziej jest dojrzały, tym smaczniejszy i wartościowszy.
Pszczoły zbierają nie tylko nektar i spadź, ale też ogromne ilości pyłku kwiatowego. Powstaje z niego pierzga, zwana też pszczelim chlebem. Z pyłku w połączeniu z miodem wytwarzają pierzgę – niezastąpiony dla nich pokarm, którym karmią larwy. Bez niego nie miałyby sił zbierać nektaru i produkować miodu.
Kol. Janina wypełniła treść prelekcji szczegółami, jak anatomiczna budowa pszczół, organizacja pracy w ulu, składniki i wartości odżywcze oraz lecznicze miodu w zależności od jego gatunku. Na koniec wyraziła obawę, czy zadbamy na tyle o naturalne środowisko, aby ochronić te tak pożyteczne owady przed zagładą. Od ich istnienia, dzięki zapylaniu kwiatów drzew, krzewów, warzyw i roślin ozdobnych zależy los człowieka, nasze życie.
Profesjonalnie przygotowana i przeprowadzona prelekcja przyjęta została przez zebranych z uznaniem.

                                                                                                     Tekst i zdjęcie Janiny - Radek Kleszczewski    

                                                                                                                       14.06.2016
 






powrót na poprzednią stronę