przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


WIELKIE SSAKI MORSKIE

                                                                                      Spotkanie w Zespole Przyrodniczym 3 lutego 2017 r.


Tym razem przedmiotem mojego opowiadania były WIELKIE SSAKI MORSKIE. Są to zwierzęta w większości przebywające w słonych wodach mórz lub oceanów. Grupa jest liczna, gdyż obejmuje ponad sto gatunków ssaków wywodzących się od przodków prowadzących lądowy tryb życia i wtórnie przystosowanych do życia w wodzie. Charakteryzują się dużymi rozmiarami ciała, często opływowym kształtem, termoizolacyjnymi właściwościami skóry i – u większości gatunków – przekształceniem kończyn w płetwy. Niektóre z tych zwierząt całkowicie związały się ze środowiskiem wodnym, inne wychodzą na ląd lub wpływają do estuariów i wód słodkich, zwykle na czas okresu godowego i rozrodu lub w poszukiwaniu pokarmu.
Do wielkich ssaków morskich zaliczane są: brzegowce, dwa gatunki łasicowatych, ssaki płetwonogie (foki, uchatki i morsy) oraz niedźwiedź polarny.
W wyniku działalności człowieka, jak też niekorzystnych zmian środowiskowych ( ocieplenie globu, zanieczyszczenia itp.) populacje ssaków morskich zostały drastycznie ograniczone. Obecnie większość gatunków jest objęta ochroną.
Z uwagi na sentyment jakim darzymy DELFINY szczegółowiej zajęłam się tym przedstawicielem waleni, stanowiących najliczniejszą w gatunki grupę ssaków morskich. Zwierzę to jest drapieżnikiem i poluje – często ławicami – na ryby, będące ich głównym pożywieniem. Delfiny odbywają dalekie wędrówki przebywając na ogół w dużych grupach, liczących od kilku do kilkuset osobników, co pozwala uniknąć ataku drapieżników, głównie rekinów.
Delfiny to zwierzęta społeczne, co jest rzadkością w środowisku wodnym. W grupach obowiązuje ścisła hierarchia. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że są inteligentne. Zbadano, że poziom ich IQ jest na poziomie inteligencji szympansa. Ssaki te często pełnią bardzo użyteczne funkcje usługowe, o różnorodnym charakterze. Są przydatne w leczeniu i prowadzeniu rehabilitacji w niektórych schorzeniach, np. występujących u dzieci. Tresuje się je także do wykonywania różnych sztuczek w delfinariach, przysparzając ludziom rozrywki i dużo radości. Ich wyjątkowe zdolności, w tym do echolokacji, spowodowały, że są także wykorzystywane m.in. na potrzeby wojska czy do ochrony portów.
Nasze spotkanie w mroźnym, śnieżnym dniu uzmysłowiło nam, choć w pewnym stopniu, w jak skrajnych warunkach naturalnych przebiega często życie NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO, nazywanego też białym lub morskim. To gatunek dużego ssaka drapieżnego zamieszkującego Arktykę, o którym także szczegółowiej opowiedziałam.
Chociaż przebywa na lądzie i lodzie to jest postrzegany jako ssak morski z powodu ścisłych związków z morzem. Potrzebuje do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie oraz miejsca do urodzenia i odchowania młodych. To znakomity pływak. Sporo czasu, spędza dryfując na krach lodowych i jest to sposób na przemieszczanie się po bezkresach Arktyki, w której zamieszkuje. Dwunastocentymetrowej grubości warstwa tłuszczu ma właściwości izolacyjne i dodaje ssakom elastyczności.
Niedźwiedzie polarne to jedne z największych niedźwiedzi. Ich populacja jest szacowana obecnie na 20 000 do 25 000 osobników. Żyją średnio 15-18 lat.
Niedźwiedź polarny jest bardzo mięsożerny, a głównym jego pożywieniem są foki i młode morsy. Widoczny jest spadek ilości niedźwiedzi mających legowiska na lodzie morskim, co jest prawdopodobnie spowodowane zmniejszającą się pokrywą lodową wskutek globalnego ocieplenia. Problemem są także, często ekskluzywne, polowania na niedźwiedzie polarne. Od 2006r. ssaki te uzyskały status gatunku narażonego na wyginięcie. Miejmy zatem nadzieję, że te wspaniałe zwierzęta przetrwają i pozostaną gatunkiem żyjącym.
Moją relację wzbogaciły filmiki przedstawiające życie delfinów i ich relacje z innymi osobnikami.
Sprawił mi radość pozytywny odbiór prelekcji przez liczne grono uczestniczących w spotkaniu członków Zespołu, których pasją jest PRZYRODA.

                                                                                                                       Opracowała: Jolanta Adamczyk



Przed prelekcją

Delfin (www.sueqest-keywords.com),

Niedźwiedź polarny (www.freiburger - nachrichten.ch)


powrót na poprzednią stronę