przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Warsztaty o grzybach – 14.10.2022. r.

Pan Kazimierz Olszanowski, inspektor z RDOŚ w Szczecinie, poprowadził warsztaty o grzybach dla naszego Zespołu w lesie w okolicach Tanowa.
Grzyby istnieją we wszystkich strefach klimatycznych, we wszystkich środowiskach. Do niedawna sądzono, że żyją jedynie na lądach. Obecnie wiemy, że zasiedlają również wody (słodkie i słone). Do 2020 r. opisano około 148 tysięcy gatunków grzybów. Faktyczna ich liczba jest ciągle nieznana.
Grzyby są głęboko zakorzenione w kulturze . Rzymianie szczególne znaczenie przypisywali truflom i wierzyli, że powstają one od uderzeń błyskawic, które przekazują im moc niezbędną przy powstawaniu życia – stąd były stosowane jako środek wspomagający zajście w ciążę. Wśród Majów, Azteków i Zapoteków powszechny był kult grzybów, którym stawiano pomniki. W Indiach grzyby czczono jako symbol płodności. Chrześcijaństwo spychało grzyby poza margines zainteresowania nauki, wiążąc je z czarną magią.
Wszystkie grzyby to bez wyjątku organizmy cudzożywne, mogą więc występować tylko w siedliskach zawierających związki organiczne, choćby minimalną ich ilość. Mogą być saprotrofami odżywiającymi się martwą materią organiczną, lub pasożytami rozwijającymi się kosztem innych, żywych organizmów.
Mykolodzy opracowali kilka systemów klasyfikacji grzybów, ale obecnie mają już one znaczenie historyczne.
Z punktu widzenia laika można podzielić grzyby na różne, nieformalne grupy, na przykład ze względu na znaczenie kulinarne:
- grzyby jadalne – czyli wybrane gatunki grzybów wielkoowocnikowych, uznane za smaczne, a przynajmniej nietrujące. Do tej grupy powinniśmy zaliczyć wiele gatunków grzybów powszechnie wykorzystywanych w produkcji żywności (wino, pieczywo, sery).
- grzyby niejadalne – wytwarzające nietoksyczne owocniki, jednak z różnych względów nie nadające się do spożycia.
- grzyby trujące – grzyby zawierające substancje trujące w ilości toksycznej dla człowieka np. muchomor sromotnikowy.
Ale grzyby to nie tylko przysmaki kulinarne. Przede wszystkim są reducentami – ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym, pozwalającym na obieg materii w przyrodzie. Uczestniczą w procesach glebotwórczych.
Grzyby są symbiontami zarówno mikroorganizmów, roślin wyższych i zwierząt. Relacja ta sprowadza się do zaopatrywania grzybów przez gospodarza w węglowodany, podczas gdy grzyb zwiększa powierzchnię chłonną korzeni (u roślin), zaopatruje w substancje nieorganiczne oraz chroni przed patogenami.
Grzyby są wykorzystywane do produkcji leków (głównie antybiotyków) i związków organicznych (np. kwasu cytrynowego) oraz enzymów na skalę przemysłową. Już w połowie XX wieku znano 96 antybiotyków pochodzenia grzybowego.
Na naszym spacerze skupiliśmy się oczywiście na grzybach wielkoowocnikowych, szczególnie tych jadalnych. Znajdywaniu poszczególnych okazów towarzyszyły okrzyki radości ale też dokładna ich analiza pod okiem pana Kazimierza.
Podczas spaceru mieliśmy wyjątkowo piękną, jak na październik, pogodę. Prześwietlony słońcem las, kolory jesieni, spotkanie z przyjaciółmi to wszystko sprawiło, że był to wyjątkowo udany czas.

Tekst i zdjęcia: Julita Szutowicz

PS
Pamiętaj! Zbieraj grzyby, co, do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj,



A ja mam kanię.

Duma zbieracza.

I cóż to może być.

Pilnie słuchamy uwag pana Kazimierza.

Radość zbieracza.

Radość zbieracza.

Tanowski las.


powrót na poprzednią stronę