przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Dolina Dolnej Odry i Cedyński Park Krajobrazowy

                  Wycieczka po Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry i Cedyńskim Parku Krajobrazowym – 20.04.2018r.

Zespól Miłośników Przyrody kolejny już raz miał przyjemność poznawać przyrodnicze osobliwości parków krajobrazowych.
Tym razem naszą przewodniczką po niezwykle ciekawym i chyba jednak trochę mało docenianym turystycznie terenie była pani Karolina Bloom z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (Unteres Odertal) jedynego parku doliny rzecznej w Niemczech, który razem z polskim parkiem krajobrazowym Doliny Dolnej Odry oraz Cedyńskim Parkiem Krajobrazowym tworzą zespół obszaru chronionego tej doliny.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była wieża widokowa w Mescherin skąd rozpościera się widok na Międzyodrze. 12- metrowa drewniana konstrukcja wieży swoim kształtem przypomina lecącego żurawia, bowiem właśnie ten ptak jest symbolem Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Na tym terenie żurawie występują wyjątkowo licznie. Mieliśmy okazję zobaczyć je na okolicznych polach. Nasza przewodniczka zapoznała nas z formami ochrony przyrody w Polsce oraz w Niemczech, poznaliśmy także historię geologiczną Międzyodrza oraz jego unikatowy przyrodniczo charakter.
Park Krajobrazowy Dolnej Odry to największe i jednocześnie unikatowe w Europie fluwiogeniczne torfowisko niskie z zachowaną wyjątkową florą i fauną, Należy dodać, że takiej naturalnej przyrody nie spotkamy już w żadnej innej dolinie wielkich rzek europejskich.
Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego Parku Narodowego Unteres Odertal w Criewen koło Schwedt. Mieszczący się w porolniczym budynku obiekt w interesujący sposób zapoznaje zwiedzających z historią tej rzecznej doliny oraz z jej przyrodą. Można tutaj się przekonać, że niegdyś te tereny zamieszkiwały mamuty, obejrzeć przekroje torfowiska, poznać przemiany, jakie zaszły na tych terenach na przestrzeni dziejów.
Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film, który przenosi widza w przyszłość i pokazuje jak będzie wyglądać tutejsza przyroda w 2095 roku.
Ciekawą atrakcją centrum są niewątpliwie wielkie akwaria, w których pływają typowe dla Odry gatunki ryb. Możemy także poznać charakterystyczny dla Międzyodrza świat fauny i flory.
Po wizycie w centrum udaliśmy się na krótki spacer po okolicznych wałach przeciwpowodziowych. Mogliśmy z tej perspektywy obejrzeć odrzańskie poldery, które utworzono wykorzystując holenderskie wzory na początku XX. wieku.
Należy przy okazji dodać, że Criewen oferuje nie tylko przyrodnicze atrakcje. Również pasjonaci historii znajdą tutaj coś dla siebie. Możemy bowiem zwiedzać dwór rodu von Arnim oraz tutejszy park.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Cedyński Park Krajobrazowy. Obejmuje on wyjątkowo ciekawy obszar urozmaiconego polodowcowego krajobrazu. Celem naszej wycieczki był rezerwat florystyczny wrzosowiska cedyńskie, który został utworzony w celu ochrony wrzosowisk, muraw kserotermicznych i muraw napiaskowych. Z punktu widokowego mieliśmy okazję podziwiać tzw. Żuławy Cedyńskie i ten widok wynagrodził nam trudy wspinaczki na wzgórze.
Jadąc wzdłuż Odry dotarliśmy na mało znane, ale za to niezwykle urodziwe rozlewisko Kostrzyneckie. Ten użytek ekologiczny o powierzchni 750 ha śmiało może być nazwany polską Amazonką. To jeden z najpiękniejszych zakątków naszego regionu. Kiedyś wykorzystywany rolniczo a obecnie podmokły, poprzecinany starorzeczami teren stał się ostoją dzikiej przyrody. To raj dla licznych i rzadkich gatunków ptaków. Można przypuszczać, że po otwarciu ścieżki rowerowej na moście w Siekierkach będzie niewątpliwą atrakcją dla miłośników przyrody.
Naszą wycieczkę przewodniczka zakończyła odkrywając przed nami uroki doliny rzeki Słubi. To również mało znana i niezwykle piękna trasa, która prowadzi dolnym odcinkiem tej rzeki, pomiędzy Starymi Łysogórkami i Moryniem. Poprzecinane wąwozami wzgórza, liczne zakola oraz wysokie brzegi tworzą tutaj urokliwy, miejscami prawie górski krajobraz. Mieliśmy okazję obejrzeć efekty pracy tutejszej populacji bobrów i podziwiać kwitnące ziarnopłony i zawilce.


                                                                                                                       Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
                                                                                                                         Foto: Julita Szutowicz



Centrum Edukacyjno-przyrodnicze w Criwen

Kostrzyneckie rozlewiska

Uczestnicy wycieczki

Wieża widokowa w Mescherin


powrót na poprzednią stronę