przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wycieczka do Nadleśnictwa Kliniska – 31.05.2022 r.

31 maja odbyła się pierwsza z dwóch zaplanowanych dla członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wycieczek edukacyjnych do Nadleśnictwa Kliniska. Tematem przewodnim naszego spotkania były tym razem porosty, niezwykle ciekawe organizmy, które towarzyszą nam powszechnie oraz pełnią ważną rolę w przyrodzie.
W gościnnych progach nadleśnictwa a dokładnie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej powitała nas pani Kinga Jakubowska, która zajęła się naszą grupą. Ośrodek Edukacji został utworzony głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, który ma przybliżyć młodym ludziom las jako wspólne nasze dziedzictwo. Las - poznać, przeżyć i zrozumieć to hasło, które towarzyszy zajęciom organizowanym na terenie ośrodka.
W pomieszczeniach ośrodka edukacyjnego obejrzeliśmy ekspozycję przyrodniczą z licznymi eksponatami występujących na tym terenie zwierząt.
W sali edukacyjnej nadleśnictwa obejrzeliśmy film o biologii porostów, ich roli i znaczeniu w środowisku przyrodniczym. W filmie zostały pokazane porosty, które występują na terenach Gór Świętokrzyskich. Mieliśmy okazję obejrzeć piękne okazy tych organizmów, ich wyjątkowe zróżnicowanie morfologiczne, które ma istotne znaczenie przy ich rozpoznawaniu.
Po filmie spotkaliśmy się na dziedzińcu nadleśnictwa pod prawie 500 letnią lipą będącą pomnikiem przyrody. Ta wspaniała, okazała lipa drobnolistna nosi imię „Anna” gdyż zgodnie z legendą odpoczywała pod nią sama księżna pomorska Anna Jagiellonka czekając w tym miejscu na powrót z polowania księcia Bogusława X.
A potem pani Kinga podzieliła naszą grupę na czteroosobowe zespoły, rozdała nam lupy, klucze do rozpoznawania porostów oraz karty pracy i poprowadziła ścieżką edukacyjną w głąb lasu na poszukiwanie porostów. Nie ukrywam pewien niepokój zakradł się w nasze serca co to będzie, czy damy sobie radę na takich trudnych warsztatach. W pewnym momencie pojawił się na naszej ścieżce zając, który długo się nam przyglądał, ale w końcu zdecydował, że nie będzie się z nami uczył i pokicał w swoją stronę , a my powędrowaliśmy ścieżką leśną z naszą przewodniczką. Szukaliśmy porostów na pniach drzew. Wspólnie z panią Kingą próbowaliśmy je rozpoznać. Na samym początku na pniach drzew obserwowaliśmy porosty skorupiaste takie jak liszajec. Jednak im bardziej się oddalaliśmy od budynków nadleśnictwa zaczęły się pojawiać także formy krzaczaste. Była to głównie pustułka pęcherzykowata a także różne gatunki chrobotków. A my dalej zgłębialiśmy tajemnice lasu.
Nasza przewodniczka opowiadała nam o grzybach i sposobach ich rozpoznawania, zwyczajach mieszkańców lasów. Towarzyszył nam wszechobecny zapach kwitnącej właśnie czeremchy amerykańskiej. Jest to drzewo lub też krzew z rodziny różowatych i jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki Północnej. Czeremcha amerykańska została introdukowana do Europy w 17 wieku jako roślina ozdobna. Ma ona niewielkie wymagania siedliskowe, obficie kwitnie i owocuje a jej słodkie owoce są chętnie zjadane przez ptaki i ssaki czym przyczyniają się do jej rozsiewania. Jest jednak jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków w środkowej Europie, gdyż z łatwością wypiera inne rodzime gatunki roślin.
Zatrzymaliśmy się przy drugim przybyszu z obcych stron czyli daglezji zielonej. Jest to wiecznie zielone drzewo szpilkowe, które przywędrowało do naszych lasów podobnie jak czeremcha z Ameryki Północnej. Jej igły są krótkie, spłaszczone i po roztarciu wydzielają zapach cytrusów. Przyjrzeliśmy się szyszkom daglezji, które są długie, zwisające i wyróżniają je oryginalne trójzębne łuski.
Spacer zakończyliśmy przy drewnianych lizawkach, które nasączone solą pozwalają w sposób zbliżony do naturalnego zaopatrywać się zwierzętom w niezbędną jej ilość .
Pani Kinga nie zrobiła nam na koniec warsztatów żadnego egzaminu z rozpoznawania porostów więc w doskonałych humorach udaliśmy się na pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Tekst: Aleksandra Bruske- Wasiukiewicz
Zdjęcia: Jadwiga Danak
 



Lipa drobnolistna o imieniu „Anna”.

Pieczenie kiełbasek.

Przy lizawkach.

Zajęcia edukacyjne.


powrót na poprzednią stronę